Temperature so vse nižje in zima že trka na vrata. Lastnike vrtov tako gotovo že malce skrbi, kdaj se bo zgodila zmrzal. Ta je sicer del popolnoma naravnega procesa narave, vseeno pa je pametno, da vrt nanjo predhodno pripravimo. Z ustreznimi ukrepi se lahko izognemo poškodbam rastlin, podaljšamo pa tudi rok trajanja vrtne opreme. Spodaj naštevamo tiste, na katere nikakor ne smete pozabiti.
Pred zmrzaljo je priporočljivo obilno zaliti trato, saj voda v zemlji pomaga ohranjati korenine tople. Nato pa moramo sistem za zalivanje izprazniti, vključno s cevmi in brizgalkami - to lahko storimo s pomočjo kompresorja. Ta ukrep preprečuje, da bi voda, ki bi lahko zamrznila, povzročila pokanje cevi. Pomembno je tudi, da odklopimo vse vrtne cevi. Zunanje pipe je priporočljivo zaščititi tudi z izolacijskimi pokrovi, da preprečimo zamrznitev vode v njih, kar jih lahko poškoduje.
Mraz lahko poškoduje ali celo uniči nekatere rastline, še posebej tiste, ki na nizke temperature niso prilagojene. Pri tem moramo poznati razliko med zmrzaljo in zamrzovanjem. Prva običajno ne traja dolgo, medtem ko zmrzovanje prinaša dolgotrajnejši mraz, ki lahko prodre globlje v rastlinsko tkivo. Rastline, ki jih pozimi običajno prestavimo v notranjost, prestavimo na varno že ob napovedani prvi zmrzali. Zelenjava, kot so paradižniki in paprike, običajno ne preživi prve zmrzali, zato jo lahko zadnjič oberemo pred hladnimi nočmi.
Pred zmrzaljo je dobro poskrbeti tudi za prosto živeče živali kot so na primer ptice, ki potrebujejo zaščito pred nizkimi temperaturami. Če le imamo prostor, na vrt postavimo ptičjo krmilnico, ki pa je ne napolnimo s kruhom temveč semeni, lahko tudi mastjo in drugimi živili, ki so primerna za ptice. Če živimo v bližini polja ali na obrobju gozda, lahko krmo nastavimo tudi za divje živali kot so na primer srne.