Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Vrtnarski nasveti: Poskrbimo za trato

Foto: Plantella
Foto: Plantella
Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., Plantella
14. 9. 2023 | 08:48
22. 10. 2024 | 20:14
3:40

Košnja: Številni trato še vedno kosijo prenizko. Posledica sta razrast plevela in mahu ter slab videz zelenice. Če je poletje izrazito vroče ali če je veliko padavin, bo trava bolje rasla in se sploh obdržala, če ima več in večje liste, saj ti ustvarjajo hrano. Zato naj bo košnja redna, in to na višino od 4 do 5 cm. Če je mogoče, kosimo s košem in uporabimo košeno travo za zastirko ali jo odlagamo na kompost.

Grabimo listje: Vlažno leto je bilo idealno za razvoj številnih glivičnih in bakterijskih okužb, kar vidimo na listju tako sadnih kot okrasnih rastlin. Že samo listje duši travo pod sabo. Pod njim se zadržuje vlaga in rast je motena. Če pa je okuženo, bolezni ostanejo v zemlji in naslednjo sezono spet okužijo drevje. Zato je pomembno listje sproti grabiti in odstraniti, bodisi v smeti bodisi na kompost, če je seveda zdravo.

Odstranimo mah: Če mah le pograbimo, je velika verjetnost, da ga bomo raznesli po vsej parceli. Zato ga najprej uničimo s sredstvom proti mahu. Ko počrni (nekatera sredstva delujejo že v 24 urah), ga odstranimo.

Zračenje: Pravi čas za zračenje je pomlad in konec poletja. To pomeni, da uporabimo stroj prezračevalnik in dobesedno preluknjamo zemljo in travno rušo. Tako zrahljamo zemljo in jo naredimo bolj odcedno. To je zelo pomembno na trati, po kateri veliko hodimo, ali na glineni zemlji. Samo prezračiti pa ni dovolj, saj se zemlja hitro sprime in je bilo veliko dela zaman. Po zračenju po trati potresemo kremenove peske in jih z metlo spravimo v narejene luknje. Tako bosta zemlja in ruša res razrahljani.


Gnojenje: Da bo lepe temno zelene barve, moramo trato redno in pravilno gnojiti. V začetku septembra lahko še vedno gnojimo s klasičnim gnojilom za travo, ki vsebuje veliko dušika. Pozneje pa uporabljamo samo jesensko gnojilo, ki vsebuje veliko fosforja in kalija. Tako bo trata dobro prezimila.


Težave s plesnijo: Veliko vlage je številnim na domačo zelenico prineslo trose snežne plesni. To so krogi plesni, ki jih hitro opazimo na trati. Najbolj učinkovito sredstvo za zatiranje je dejansko ekološko, kar bo razveselilo številne, ki imajo otroke ali hišne ljubljenčke. Gre za sredstvo na osnovi oomicet, organizmov, ki se prehranjujejo s to škodljivo glivo. Najbolje delujejo v vlažnem okolju, kar pomeni, da bo jesen pravi čas za uporabo.

Sejanje: V celinski Sloveniji je pravi čas za setev trave aprila in septembra. Če ustvarjamo novo zelenico okoli hiše, pazimo, da dobro presejemo zgornjo plast zemlje, saj bo drugače veliko plevela. Pri tem delu zraven zamešamo organsko gnojilo, kar bo bilkam omogočilo dober start in močno rast. Izberemo travno mešanico glede na lego, sončno, senčno ali na podlagi dejstva, koliko bo fizično obremenjena. Pri tem imejmo v mislih, da ima trava šele po dveh letih dovolj močan koreninski sistem, da prenese redno hojo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine