Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Od toče ranjeni plodovi niso za predelavo

Vse pogostejša neurja s točo naredijo na poljščinah, vrtninah in sadju zelo veliko škodo, najhujšo za pridelovalce, ki od njih živijo. Kaj pa v domačem vrtu? Je varno poškodovane plodove, ki so ravnokar dozoreli, porabiti?
Foto: lorenza62/Shutterstock
Foto: lorenza62/Shutterstock
18. 8. 2021 | 07:48
22. 10. 2024 | 15:01
3:21

Nekatere sezonske rastline si po toči opomorejo, se obrastejo in ponovno rodijo, pomaga tudi zalivanje in pršenje z naravnimi pripravki, ki pomagajo k obnovi. Poškodovani plodovi tik pred pobiranjem, kot so plodovke, solatnice in sadje, pa so za tržno prodajo izgubljeni. Podobno je tudi na domačem vrtu. Odprte rane na plodovih, kot so paradižnik, kumare, bučke, solata in zrelo sadje, se bodo težko zarastle. Solatnice, ki rastejo iz srčka, pa se v sredini navadno obrastejo.

Poškodbe, ki jih povzroči toča na pridelku

Iz ranjenih plodov nikoli ne delamo shrankov za zimo. Foto: agrofruti/Shutterstock
Foto:
Iz ranjenih plodov nikoli ne delamo shrankov za zimo. Foto: agrofruti/Shutterstock Foto:

Toča, ki je drobnejša in pada med dežjem, povzroči le manjšo škodo. Poškodbe imajo posamezni listi, izpostavljeni plodovi pa kakšno udrtino. Večja škoda nastane na plodovih, ki dozorevajo, saj so mehkejši, ali pri debeli toči, ki povzroči odprte rane.

Vedeti je treba, da močan udarec točnih zrn raztrga rastlinsko tkivo, ranjeno mesto pa postane vstopna točka za bolezni, skozi katero lahko v plod ali list prodrejo rastlinski ali celo človeški patogeni. Možnost okužbe z rastlinskimi boleznimi, zaradi katerih se začne gnitje, se povečuje z vztrajanjem mokrega vremena. Že po splošnih zdravstvenih in higienskih priporočilih uživamo samo zdravo, nepoškodovano sadje in zelenjavo.

Poškodovane plodove ali sadje lahko porabimo v kuhinje le, če jih poberemo takoj, jih obrežemo in toplotno obdelamo, a za sprotno porabo! V nasprotju s pogostim prepričanjem nikakor niso primerni za predelavo v sokove, marmelade, žganje ipd. ali zamrzovanje.

Prehranska strokovnjakinja Mojca Koman je tako v prispevku Vkuhavanje sadja in zelenjave - ob letu zavrzite lanske shranke izrecno zapisala: »Menda nam je vsem jasno, da iz nagnitih, črvivih, poškodovanih ali kako drugače načetih plodov ne moremo narediti trajnega shranka, ki ga bomo čez leto z veseljem pojedli in ostali zdravi. Takšno zelenjavo in sadje raje obrežemo, razrežemo in takoj porabimo v jedeh ali predelamo za takojšno porabo ali za porabo v nekaj dneh, pri čemer skuhano hranimo v hladilniku.«

PREBERITE ŠE: VRT PO NEURJU - POMOČ POŠKODOVANIM VRTNINAM

Poškodbe od toče na drugih delih rastlin

V kakšnih primerih je od toče poškodovane vrtnine smiselno in mogoče ohraniti in bodo ponovno rodile, preberite tukaj. Na sadnem drevju toča ne naredi le škode na plodovih, temveč lahko poškoduje tudi les in poganjke, čemur moramo prav tako posvetiti pozornost. Škodi se je najbolje izogniti s protitočno mrežo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine