Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Po žledolomu saniranih 26 odstotkov poškodovane lesne mase

V februarskem žledolomu je bilo poškodovanih več kot devet milijonov kubičnih metrov lesa, od tega ena tretjina iglavcev. Do sredine avgusta je bilo v celoti saniranih 26 odstotkov poškodovane lesne mase oziroma 2,4 milijona kubičnih metrov lesa, so sporočili z Zavoda za gozdove Slovenije. Očiščenih je bilo tudi 98 odstotkov gozdnih cest in 77 odstotkov gozdnih vlak.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:25
3:15

Kakor v novi analizi poteka sanacije gozdov po žledolomu ugotavljajo na Zavodu za gozdove Slovenije, je bilo do 18. avgusta saniranih 41 odstotkov iglavcev oziroma 1,3 milijona kubičnih metrov lesa ter 18 odstotkov listavcev oziroma 1,1 milijona kubičnih metrov lesa. Sanacija poteka nekoliko počasneje kot v pomladnih mesecih, razlog so predvsem neugodne vremenske razmere in sezonska dela v kmetijstvu, ki zaposlujejo lastnike gozdov. Kljub temu je, pravijo na zavodu za gozdove, sanacija primerjavi z običajno letno dinamiko sečnje in spravila lesa približno polovico hitrejša: »Sanacija sicer poteka v okviru pričakovane dinamike, predvidene v načrtu sanacije poškodovanih gozdov, ki smo ga na zavodu pripravili aprila.«

Na zavodu za gozdove so do zdaj izdali 20.500 različnih odločb za skupaj osem milijonov kubičnih metrov poškodovanega drevja, s katerimi strokovno usmerjajo sanacijo žledoloma. Do zdaj izdane odločbe pokrivajo 85 odstotkov celotne količine poškodovanega drevja, ki znaša 9,4 milijona kubičnih metrov. Pri usmerjanju ukrepov sanacije ima še vedno prednost preprečevanje sekundarne škode v gozdovih zaradi namnožitve podlubnikov. Letošnje hladnejše in precej vlažno poletje je po besedah strokovanjakov z zavoda vsaj v povezavi s podlubniki v gozdovih zelo dobrodošlo, saj delno zavira njihov razvoj, sočasno pa veliko vlage v tleh ugodno vpliva na odpornost in vitalnost drevja. Do zdaj je bilo sicer za posek evidentiranih za 243.000 kubičnih metrov dreves, napadenih s podlubniki. V celotnem lanskem letu pa je bila količina poseka dreves, ki so jih napadli podlubniki, 336.000 kubičnih metrov.

Sanacija posledic žledoloma bo tudi glavna tema dogodkov, ki jih Zavod za gozdove Slovenije pripravlja v okviru kmetijsko-živilskega sejma Agra 2014, ki te dni poteka v Gornji Radgoni. Na sejmu bodo v ospredje postavili tudi varno delo v gozdu; letos se je namreč v gozdovih zgodilo že 69 hujših nesreč, ki so zahtevale posredovanje pristojnih služb, od tega se jih 11 končalo s smrtjo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine