Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Redčenje plodičev na sadnem drevju šele tretji teden junija

Namen junijskega ročnega redčenja plodičev na sadnem drevju je, da pridelamo debelejše in bolj zdrave sadeže. Medtem ko je v povprečnih letih čas za to v začetku junija, potem ko drevo samo odvrže del presežnih plodičev, letos počakajmo do tretjega junijskega tedna, svetuje Roman Mavec, vodja sadovnjaka Kmetijskega inštituta Slovenije na Brdu pri Lukovici. Razloga sta dva: nekoliko zapoznela rast na začetku sezone in močnejše naravno odpadanje plodičev zaradi značilnosti letošnjega vremena.
8. 6. 2019 | 10:24
22. 10. 2024 | 07:11
2:47

Kot pravi sogovornik, mnogi sadjarji poročajo, da je letos naravno redčenje plodičev precejšnje, ponekod jih odpade več, kot bi bilo za letino zaželeno.

Potreba po ročnem redčenju se sicer po posameznih letih razlikuje, saj drevo ne oblikuje vsako leto enakega števila cvetov, njihova oploditev, ki je pogoj za razvoj plodičev, je različno uspešna (odvisna je lahko od padavin, na odmiranje že oplojenih plodov lahko vpliva pozeba) itn. Tudi če je plodičev sprva veliko, lahko pozneje množično odpadajo.

Takšno leto je letos, razlog pa ni morebitna pozeba, temveč pomanjkanje sončne svetlobe. Če je v času, ko so nastavki plodu veliki od 5 do 15 milimetrov, toliko oblačnih dni, kot jih je bilo letos od konca aprila do konca maja, rastlina občuti precejšnji primanjkljaj, zaradi česar odvrže več plodov, kot bi jih sicer. S tem narava poskrbi, da drevo obdrži le toliko plodov, kot jih lahko prehrani.

Ker v prvi polovici junija ta naravni proces še poteka, Mavec svetuje, da z ročnim redčenjem jablan, hrušk in breskev počakamo vsaj do srede junija. Verjetno bo ročno redčenje potrebno le na posamičnih mestih v krošnji, kjer je več plodičev blizu skupaj. Smiselno bo razredčiti le stikajoče se plodove, in sicer tako, da bo razdalja med njimi velika za širino moške pesti. To namreč zagotavlja, da se bodi plodovi lepo, enakomerno debelili, ker se ne bodo dotikali, pa bodo predstavljali tudi manj zavetja za škodljivce.

Nastavek plodov je letos tudi sicer manjši, pravi sogovornik. Po obilni letini s preobloženimi drevesi, kakšna je bila lanska, drevo manj cveti, ker si mora odpočiti. Pojav, ki mu pravimo izmenična ali alternativna rodnost, je še posebej izrazit pri nekaterih sortah jablan.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine