Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Škodljivci na vrtu: kako jih uspešno uničiti in rešiti pridelek

P. I.
29. 4. 2024 | 07:57
22. 10. 2024 | 21:32
8:18

Spomladansko prebujanje narave ne prinaša le toplejših dni in bujnega rastja, temveč z njim na plano prihajajo tudi številni škodljivci, ki lahko ogrozijo vaš trud na domačem vrtu.

Že v tem obdobju, ko pripravljate tla, načrtujete zasaditve in sanjarite o bogatem pridelku, morate razmisliti o pravi strategiji za obrambo proti škodljivcem. Da boste pri tem uspešni, smo za nasvet prosili Metrobovega strokovnjaka Vanesa Husića, univ. dipl. inž. agr.

Proti škodljivcem z nematodami

Vrtnarji poznamo in se borimo proti številnim talnim škodljivcem, vendar na domačem vrtu res ne želimo uporabljati močnih kemičnih sredstev, saj lahko škodujejo tako okolju kot tudi koristnim organizmom v tleh in končno – našemu zdravju. Vanes Husić zato svetuje, da se škodljivcev lotimo drugače, s pomočjo nematod, ki so mikroskopski naravni sovražniki talnih škodljivcev. Gre pravzaprav za preproste, brezbarvne, valjaste črve, ki naravno naseljujejo naša tla in se hranijo z ličinkami škodljivcev. Uporaba nematod kot biološkega sredstva za zatiranje škodljivcev je preprosta, učinkovita in popolnoma varna za rastline, ljudi in domače živali.


»Nematode so razširjene po vsem svetu. A na kmetijskem področju lahko uporabljamo le domorodne, to so tiste, ki so prisotne v slovenski zemlji. Te koristne nematode spadajo med biotično varstvo rastlin,« pojasni Husić in ob tem doda, da nematode postajajo vedno bolj priljubljeni med vrtnarji, saj so ob pravilni uporabi izjemno učinkovite. »Pomembno je vedeti, da ciljno delujejo na določenega škodljivca in nimajo negativnih vplivov na okolje, naravo in ljudi. Prav zaradi tega jih lahko uporabljamo na vodovarstvenih območjih.«

Kako delujejo

Obstajajo številne ogorčice, a med najbolj raziskanimi so entomopatogene. Imajo posebno sposobnost parazitiranja žuželk, predvsem njihovih ličink. Za svoj obstoj potrebujejo odsotnost sončne svetlobe (UV-žarčenje je zanje smrtno), zrak za dihanje in vodo za premikanje. Njihov idealni življenjski prostor so zato zmerno vlažna tla.

Delujejo tako, da prodrejo v škodljivo ličinko skozi njeno kožo ali odprtine na telesu. Nato jo v 24 do 72 urah uničijo z bakterijo, ki jo prenašajo v svojem prebavnem traktu. Te bakterije razgradijo telo škodljivca, kar pomeni, da se nematode prehranjujejo s škodljivcem. Sledi proces razmnoževanja in množenja nematod. To se nadaljuje, dokler jim je na voljo hrana (škodljivci).

Prvo pravilo: prava nematoda za vsakega škodljivca

Na trgu je več vrst nematod, namenjenih različnim škodljivcem. Pomembno je izbrati pravo vrsto za specifičnega škodljivca, ki ga želite zatreti. Vedno uporabite prav namenske, specializirane vrste za rešitev obstoječe težave na domačem vrtu.

Ker se tudi v Sloveniji izvajajo številne raziskave na tem področju, imamo na voljo številne nematode za zatiranje in apliciranje tako na tleh kot na rastlinah. Uporabljamo namreč lahko le tiste, ki so domorodne v naši zemlji.

Drugo pravilo: pravilna uporaba

Nematode so najučinkovitejše, ko jih uporabimo v pravem času, običajno v zgodnji pomladi ali poleti, ko se škodljivci začnejo aktivno razmnoževati. Ker se v zemlji premikajo s pomočjo vode, je zelo pomembno, da vzdržujemo rahlo vlažno zemljo še vsaj dva do tri tedne po nanosu. »Nematod ne izpostavljamo neposredni sončni svetlobi ali vročini, saj se lahko poškodujejo. Ker so talni organizmi, jih na zemljo nanašamo s pomočjo aplikatorja za nematode svetuje naš sogovornik in ob tem predlaga, da jih nanašamo zvečer ali v oblačnem delu dneva. »Tako se lahko mirno premikajo in iščejo škodljivce v zemlji.«

Nematode so občutljive na UV-sevanje, zato jih na zemljo apliciramo v večernem ali oblačnem delu dneva. V zemlji potrebujejo za življenje kisik, zato bodo najbolj učinkoviti v rahli oziroma razrahljani zemlji.


Ukrepi proti štirim najpogostejšim škodljivcem

Z uporabo nematod in drugih naravnih metod zatiranja škodljivcev lahko ustvarite zdrav in produktiven vrt. Da bo še bolj rodoviten, si lahko pomagate z izbranimi izdelki, ki vsebujejo nematode in so učinkoviti za točno določene škodljivce. Preverite njihove učinkovine, obiščite spletne strokovnjake za vrt metrob.si in izberite tiste izdelke, ki jih najbolj potrebujete.

BRAMOR

Proti bramorju uporabimo sredstvo Nemastar. Deluje tudi proti bramorju, palmovemu vrtaču, košeninarjem (travniškemu komarju), sovkam, sadnemu koreninarju, palmovemu rilčkarju.

Poškodbe na rastlinah so objedene korenine zelenjavnih sadik. Na zelenici vidimo območja s suho in odmrlo travo, pod katero so sive ličinke, gosenice. Na sadnem drevju so objedene koreninice. Pri palmah opazimo objedene liste.

RILČKAR


Proti ličinkam brazdastega trsnega rilčkarja uporabimo sredstvo Nematop cool.

Poškodbe na rastlinah so ob robovih objedeni listi na rododendronih, azalejah, lovorikovcih in njim podobnih grmičih.

PARADIŽNIKOV MOLJ

Proti paradižnikovemu molju, ličinkam mrtvaške mušice, resarjem, jablanovi steklokrilki, mravljam uporabljamo sredstvo Nemaplus.

Poškodbe na rastlinah so ozke bele lise/tunelčki na listih vrtnin ali okrasnega cvetja. Na paradižniku prepoznamo izvrtine na steblih, plodovih in listih. Na okrasnih rastlinah so objedene koreninice rastlin in kaktusov, prav tako so bele lise na cvetovih okrasnih rastlin.

OGRCI


Proti ličinkam hroščev – ogrcem uporabljamo sredstvo Nematop. Sredstvo prav tako uporabljamo proti trsnemu rilčkarju in lešnikarju.

Poškodbe na rastlinah: na zelenjavnem vrtu opazimo sušenje rastlin, pod katerimi najdemo bele mesnate ličinke. Na trati so območja s suho in odmrlo travo na zelenici, pod katero so ličinke bele barve. Poškodbe vidimo na listih leske in na lešnikih.

Poleg uporabe nematod lahko za dodatno zaščito pred škodljivci posadite rastline, ki naravno odvračajo škodljivce, kot so ognjič, sivka in bazilika, ali uporabite mehanske ovire, kot so vrtnarska mreža ali ovratnice za rastline. Prav tako ne pozabite na redno pregledovanje rastlin, saj zgodnje odkrivanje škodljivcev omogoča lažje in bolj uspešno zatiranje.

Spomladansko vrtnarjenje prinaša obilo zadovoljstva in je priložnost za nove začetke. Z malo truda in uporabo naravnih strategij za zaščito rastlin lahko uživate v obilici doma pridelane zelenjave, sadja in cvetja, hkrati pa prispevate k zdravemu in trajnostno usmerjenemu okolju. Naj vam ta pomlad prinese obilo zelenih uspehov in zadovoljstva v srcu, ko opazujete rast in razvoj svojega vrta.

POTREBUJETE POMOČ STROKOVNJAKOV?

Obiščite spletno stran https://www.metrob.si/, kjer boste našli vse potrebne pripomočke in orodje za delo na vrtu in v sadovnjaku. Naj okolica vašega doma, vaši balkoni in terase zaživijo tudi s pomočjo številnih neprecenljivih nasvetov strokovnjakov iz podjetja Metrob.

PREBERITE ŠE:

Kakšna so osnovna pravila pri obrezovanju dreves

Visoka greda od A do Ž: postavite jo sami in uživajte ob pridelkih


Naročnik oglasne vsebine je Metrob

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine