V nedeljo zaščitite marelice in breskve pred pozebo

21. 3. 2020 | Besedilo: J. B.

Roman Mavec, riber, breskve, malelice, pozeba

Ker vremenoslovci napovedujejo, da se bodo v prvi polovici prihodnjega tedna v notranjosti jutranje in nočne temperature spustile precej pod ničlo, smo se pozanimali, kako zaščititi sadno drevje in jagodičje pred pozebo. Zaradi zgodnjega cvetenja so v največji nevarnosti marelice in breskve.

Po besedah Romana Mavca, vodje Poskusnega sadovnjaka Kmetijskega inštituta na Brdu pri Lukovici, je zaradi zgodnje vegetacije, ki so jo povzročile visoke temperature, smiselno v domačih sadovnjakih ukrepati predvsem v osrednji Sloveniji – tam, kjer sadno drevje že cveti ali je tik pred cvetenjem. Gre predvsem za marelice in breskve, pečkato sadno drevje, jablane in hruške, še ni nevarnosti. Čeprav so najnižje temperature, celo do - 9 stopinj Celzija napovedane za Gorenjsko, tam za pozebo ni tolikšne nevarnosti, ker drevje še ne cveti. Na Primorskem ni pričakovati pozebe, vseeno pa je smiselno, tako kot drugod, spremljati vremenske napovedi. 

Pri sadnem drevju so nevarne temperature pod - 2 stopinji Celzija, če se ujamejo s končnimi fazami brstenja, cvetenjem ali zgodnjim oblikovanjem plodičev.

PREBERITE ŠE: VRTIČKARJI, ZAŠČITITE RASTLINE PRED POZEBO

S čim in kdaj pokriti krošnje

Čas za zaščito je po sogovornikovih besedah v nedeljo popoldne, ko bodo napovedane padavine ponehale, drevje pa se bo posušilo. Vrtičkarjem svetuje, da krošnje cvetočih marelic in breskev pokrijejo ali ovijejo z debelejšo, zimsko kopreno (nikakor ne s PVC- folijo!), tako da na vrhu ne bo luknje, in jo pod krošnjo na deblu privežejo, da je ne bi razpihal veter. Tkanino naj si nad krošnjo  pomagajo dvigniti z grabljami. Pri ovijanju krošnje naj bodo previdni, da ne poškodujejo krhkih cvetov in brstov. Koprena bo pomagala, da bodo temperature v notranjosti za 1,5 do 2 stopnji Celzija višje kot zunaj, kar bo v mnogih primerih zaščitilo vsaj del cvetov. V sredo, ko naj bi se najnižje temperature začele dvigovati (poslušajte napovedi, svetuje sogovornik) bo treba kopreno odstraniti. Cvetoča drevesa namreč ne bodo smela biti več prekrita, da bi do njih lahko prišli potencialni opraševalci.

Ko bo nevarnost pozebe mino, bo treba drevesa zaradi opraševalcev odkriti. Foto: Shutterstock

Jagodičevje

Jagodičevje po Mavčevih besedah še ni v nevarnosti. Če bi npr. pri ribezu opazili, da je tik pred cvetenjem, velja grmičke pokriti podobno kot krošnje breskev in marelic.  

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE