Na trati so se pojavile težave. Na njej opažam bele kroge. Ali je to bolezen, zakaj se pojavi in kako jo odpraviti?
Tomaž iz Kamnika
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Ko spomladi pregledujemo trato, moramo biti pozorni prav na takšne enakomerne kroge. Po njih namreč prepoznamo glivično okužbo snežno plesen, precej trdovratno bolezen. Proti njej lahko trato škropimo z registriranim sistemičnim fungicidom, a je potrebnih več škropljenj na leto. Lahko pa uporabimo tudi naravni fungicid, ki vsebuje oomicete. Gre za naraven, biološki boj proti škodljivim glivam. Oomicete so namreč parazit za škodljive glive. Za obvladovanje bolezni je pomembno tudi to, da za trato uporabljamo namenska gnojila, ki vsebujejo pravo razmerje hranil. Če gnojimo s preveč dušika, posebno če gnojimo z dušičnim gnojilom jeseni, potem ima trava intenzivno rast. A ta je hitra in šibka, zato je trata dovzetnejša za bolezen. To je tudi verjetni vzrok, da se je razvila okužba s snežno plesnijo. Jeseni uporabimo namensko gnojilo za ta čas, ki vsebuje veliko kalija in malo ali nič dušika. Kalij namreč okrepi koreninski sistem trave, da bolje preživi zimo.
Imam marelice, breskve in slive, pri katerih se vsako leto sušijo cvetovi in vejice. S čim naj škropim, da bo ostalo nekaj cvetov in seveda plodov?
Andrej iz Novega mesta
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Glede na opis gre za bolezen cvetno monilijo, ki pogosto napada koščičarje, marelice, breskve, višnje, slive, pa tudi druge sadne rastline, denimo ameriške borovnice. Okužba prodre v rastlino skozi cvet, od tod ime. Pogostejša je v sezonah z veliko dežja, ker se prenaša z vlago. Iz cveta napreduje v vejice, kar kmalu povzroči njihovo sušenje. Zaradi okužbe drevo v deževnih letih rodi zelo malo ali nič.
Bolezen prezimi v starih cvetnih delih in vejicah ali na propadlih plodovih, ki ostanejo na drevesu. Pomembno je odstranjevanje odmrlih delov rastlin in plodov. To pomeni, da okužene veje odrežemo pod okuženim mestom. Najbolj učinkovito je redno škropljenje s sistemičnim fungicidom, največ dvakrat v eni rastni dobi, in sicer v cvet pred napovedanim dežjem. Prvič na začetku cvetenja, ko je odprtih 10 odstotkov cvetov, in potem še enkrat pred koncem cvetenja, ko začnejo prvi venčni listi odpadati. Če se pojavi okužba in opazimo sušenje cvetov in poganjkov, na katerih so bili cvetovi, pa je pomembno, da vejice odrežemo in uničimo, da se bolezen ne širi naprej po rastlini. Za prihodnje sezone si zapomnimo, da je zelo pomembno osnovno škropljenje z bakrovim sredstvom, ki uniči speče bolezni na rastlini.
Zastavite nam vprašanje
Tudi letos bomo s pomočjo Plantellinih agronomov odgovarjali na vaša vprašanja s področja okrasnega, zelenjavnega in sadnega vrta. Sprejemamo jih do konca avgusta na naslov deloindom@delo.si ali Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, obakrat s pripisom Vrtna svetovalnica.