Delni razlog za zmoto je tudi to, da so rumene lepljive plošče, ki jih proizvajalci in prodajalci predstavljajo kot okolju prijazno zaščito pred mrčesom v sadovnjakih, zelenjavnem in okrasnem vrtu ali kot primer ekološkega varstva pred škodljivci, opremljene s presplošnimi in premalo natančnimi navodili za uporabo.
Rumene plošče v sadovnjaku - Rumene lepljive plošče so v sadovnjaku smiselne le pri češnjah, in sicer za lovljenje češnjeve muhe (ta povzroča črvivost) v času zorenja plodov, pojasnjuje Roman Mavec, vodja poskusnega sadovnjaka Kmetijskega inštituta Slovenije na Brdu pri Lukovici. Namestimo jih, ko češnje začnejo rumeneti, obvezno pa jih odstranimo takoj po obiranju. V krošnjo večjega drevesa obesimo okrog 10 enakomerno razporejenih plošč. Uporabljamo jih samo za češnje, ki zorijo srednje pozno in pozno, medtem ko zgodnje češnje nikoli niso črvive, razlaga Mavec.
Bele plošče v sadovnjaku - Drugačna pa je uporaba belih lepljivih plošč, ki posnemajo barvo cvetov. Te se v času cvetenja uporabljajo pri jablanah in slivah zoper osice jablanove ali češpljeve grizlice. Profesionalni sadjarji z njihovo pomočjo ocenjujejo razširjenosti tega škodljivca, medtem ko se lahko v ljubiteljskih sadovnjakih uporabljajo za zmanjševanje njihove populacije. Po 3 do 4 na drevo se izobesijo v začetku cvetenja, ko to odcveti, pa jih je treba takoj odstraniti, da se ne bi nanje lepile čebele in druge koristne žuželke
Rumene plošče v zelenjavnem vrtu - Če se še enkrat vrnemo k rumenim ploščam, pride njihova uporaba v zelenjavnem vrtu v poštev le kot dopolnilni ukrep proti porovi zavrtalki in čebulni muhi od srede marca do konca aprila in od srede septembra do konca oktobra, ko muha v rastlino leže jajčeca, nam je pred časom v pogovoru o varni uporabi fitofarmacevtskih sredstev razložil Gabrijel Seljak s Kmetijsko-gozdarskega zavoda v Novi Gorici.