5 nasvetov za manj nevšečnosti pri bučkah

3. 8. 2022 | Besedilo: J. B.

zastirka, cvetenje, virusi, bolezni, plodovke, bučke

Gojenje bučk ni zahtevno, zato dobro uspevajo tudi začetnikom. A vseeno se pri njih pojavlja nekaj težav in bolezni: za nekatere obstaja učinkovita pomoč, pri drugih je bolje posaditi nove sadike, saj lahko zaradi hitre rasti kmalu dočakamo plodove.

Sadike bučk je smiselno posaditi do srede avgusta, če nameravamo rastline vzgojiti z direktno setvijo na gredo, upoštevajmo, da do velikosti sadike zrastejo v treh tednih.

Rastlina lepo cveti, plodov pa ni

Rastline bučk so zdrave, lepo se razvijajo, celo cvetijo, plodov pa ni. Razlog za to je namreč, da imajo samo moške cvetove (na dolgem peclju), ženskih pa ne (pri teh že na dnu vidimo zasnovo bučkice). Najpogostejša razloga sta vročinski stres in premalo pogosto pobiranje. Plodove bučk pobiramo čim pogosteje, že ko so dolgi 20 cm, če pustimo, da se debelijo v nedogled, se bo rastlina izčrpala in ne bo tvorila ženskih cvetov. Če vseeno dolgo ni nobenega, odščipnemo vse moške razen enega (njegov pomen je opraševanje) in kmalu se bodo pojavili tudi ženski cvetovi.Levo moška cvetova, desno ženska. Foto: Lyudmila Mikhailovskaya/Shutterstock

Majhne bučke se sušijo in gnijejo od konca proti peclju

Razlog za propadanje plodičev od konca proti peclju je pomanjkanje kalcija, ki ga poznamo tudi pri paprikah in paradižniku, le da pri njih kot črnikast madež pri dnu plodu. Pri bučkah včasih pomislimo, da je razlog gnitja, da bučka leži na vlažnih tleh, vendar ne gre za to. Večinoma je v vrtni prsti kalcija dovolj, a ga korenine zaradi vročine in neenakomerne oskrbljenosti z vodo ne morejo črpati iz tal. Pomaga zastirka okoli rastline, ki zagotovi, da ima vlago na razpolago ves čas, poskrbimo tudi za redno zalivanje. Kalcij lahko rastlinam dodajamo le z listnim gnojenjem (škropljenjem). Zanj v vodo zamešamo sirotko v razmerju 1 : 1 ali vodi dodamo kalcijevo listno gnojilo v predpisani količini. Pomanjkanje kalcija pripisujejo tudi pregnojenosti z dušikom; bučke vedno gnojimo le z vrtnim kompostom.

Pomanjkanje kalcija pri bučkah. Foto: Akifyeva S/Shutterstock

Plesen na listih

Plesni na listih, ki jih je pri bučkah, enako kot pri kumarah več vrst, lahko omejimo s tem, da jih sadimo dovolj narazen (rastlina potrebuje en kvadratni meter), da jih ne zalivamo po listih, da ob prvih znakih odstranimo bolne liste in jih nesemo z vrta, potem pa se z rokami ali orodjem ne dotikamo drugih rastlin. Še predno so rastline zelo napadene in začnejo hirati, pa je smiselno na drug konec vrta posaditi nove sadike. To naredimo do srede avgusta, če nameravamo rastline vzgojiti z direktno setvijo na gredo, upoštevajmo, da do velikosti sadike zrastejo v treh tednih.

Pepelasta plesen na bučki. Foto: Tomasz Klejdysz/Shutterstock

Listi z mozaično risbo, rastlina se »skrči« in deformira

Znaki okužbe s kumaričnim mozaičnim virusom (pogost tudi pri kumarah) so rumena lisavost listov, ti so čedalje manjši, deformirani, s privihanim robom, zveriženi so tudi plodovi. Za viruse na vrtu ni zdravila. Rastlina bo morda dala še nekaj plodov, nato pa kmalu propadla. Čimprej jo odstranimo, odnesemo z vrta, da ne okuži sosednjih rastlin, in posadimo nove sadike na drug konec vrta. Z mestom sajenja bučk na vrtu dosledno kolobarimo, saj se virus ohranja tudi v tleh. Virus prenašajo tudi uši.

Za kumarični mozaični virus, tako kot za druge rastlinske virusne bolezni, ni zdravila. Foto: Tomasz Klejdysz/Shutterstock

Koristi zastiranja tal

Če bomo tla okoli bučk zastrli s travo, slamo, miskantom ali podobnim organskim materialom, bodo enakomerneje oskrbljene z vlago, za zalivanje bomo porabili manj vode, manj bo stresov, pomanjkanja hranil in bodo bolj odporne na bolezni in škodljivce. Kot za vse plodovke je tudi za bučke priporočljivo kapljično namakanje.

Če bomo tla okoli bučk zastrli, bodo enakomerneje oskrbljene z vodo in zato bolj odporne. Foto: Cristian Storto/Shutterstock

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE