Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Hmeljarji, začnite gojiti česen in fižol!

Dijakinja je raziskala trajnostno samooskrbo v Spodnji Savinjski dolini in ugotovila, da se hmelj ne izplača.
J. S. S., Delo.si
18. 9. 2017 | 13:16
21. 10. 2024 | 19:29
1:48

Dijakinja I. gimnazije v Celju Nadja Ogrinc je v okviru projekta Mladi za Celje izdelala raziskovalno nalogo o lokalni trajnostni prehranski samooskrbi na območju Spodnje Savinjske doline. V nalogi je poskušala poiskati rešitve za hmeljarje, ki jim hmelj v zadnjih letih ne predstavlja velikega zaslužka.

»Pomen hmeljarstva upada, hmelj pa tudi nima pomembne prehranske vloge. Ugotovila sem številne prednosti, ki bi jih prineslo postopno prestrukturiranje hmeljarske dejavnosti v pridelavo različne zelenjave, kar bi lahko s spodbujanjem lokalnega trga pripomoglo tudi k višji stopnji prehranske samooskrbe na tem območju,« je svoje ugotovitve pojasnila Nadja Ogrinc.

Izračunala je tudi, da bi za potrebe slovenskih pivovarn zadostovala količina hmelja, pridelanega na površini 50 hektarjev. Celo več, zadostovala bi pridelava hmelja zgolj na eni kmetiji, saj imamo v Sloveniji dve večji hmeljarski kmetiji, ki imata obseg hmeljišč večji od 100 hektarjev.

Kateri so tisti ukrepi, ki bi jih morala sprejeti država za spodbujanje lokalne samooskrbe, kot je v svoji nalogi strnila dijakinja, si lahko preberete na www.delo.si.

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine