Zaradi pomanjkanje vode so na plodovkah že vidni ožigi, na splošno pa trenutno pomanjkanje vode negativno vpliva na vse vrtnine. Med najbolj občutljivimi sta paradižnik in paprika, tudi jajčevec je na udaru, saj ob pomanjkanju vode prej dozori, je "lesen" in brez vabljive barve, kar vpliva tudi na njegovo tržno ceno, je pojasnila Bolčičeva, sicer tudi sama pridelovalka zelenjave.
Težava je v tem trenutku toliko večja, ker smo ravno v času nastavkov jesensko-zimske proizvodnje. Gre za jesensko-zimski ohrovt, zelje, cvetačo, radič, koromač, cikorijo, jesensko solato, por itd. Omenjene rastline, ki so jih kmetje zdaj posadili, že v startu potrebujejo dovolj vode oz. primerne pogoje, če želijo jeseni in pozimi pobirati kakovostne pridelke.
V tem trenutku je še težko oceniti, kolikšna utegne biti škoda. Na poljih so še paprike, jajčevci, pa tudi lubenice in melone, ki potrebujejo precej vode. Nekateri kmetje se poslužujejo vodnih zajetij in kmetijskih priključkov.
Se pa pridelovalci vse bolj zavedajo, da je za profesionalno ukvarjanje z zelenjavo treba poskrbeti za to, da niso popolnoma odvisni od narave. Številni pridelovalci, med katerimi je tudi sama, se tako po besedah Bolčičeve poslužujejo sistemov kapljičnega namakanja, pri katerih poskrbijo za namakanje rastlin, a hkrati v čim večji meri varčujejo z vodo.
"Brez vode pridelovanja zelenjave ni," vse, ki se želijo profesionalno ukvarjati s pridelavo zelenjave, opozarja Bolčičeva.