Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Julij v zelenjavnem vrtu

Čas dopustov je tu in z mislimi smo že v daljnih krajih s prelepimi plažami in turkiznim morjem – medtem ko se hladimo v senci hišnega drevesa. Proti večeru, ko vročina le popusti, pa je čas za nekatera vrtna opravila, ki jih tudi v tem času ne zmanjka.
Robert Mabič
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 22:57
3:26

Vsako leto znova nas jezi krompirjeva plesen, ki lahko v zelo kratkem času uniči tudi rastline paradižnika. Pred leti te nadloge ni bilo, očitno pa se je gliva spremenila in postala agresivnejša. Pokrivanje rastlin je dobra rešitev, lahko pa jih krepimo in preventivno zavarujemo tudi z nekaterimi doma pripravljenimi pripravki iz rastlin z vrta. Čebula in česen vsebujeta aktivno snov aliin, ki deluje proti številnim škodljivim organizmom, pripravimo si lahko čaje in prevretke. Širok spekter delovanja na številne glive ima tudi pripravek iz njivske preslice, ki ga lahko kupimo ali pripravimo sami. Pri naravnih pripravkih sta zelo pomembna pogostost in pravočasen začetek škropljenja, saj je potem, ko so rastline že okužene, prepozno. Paradižnik bomo zato zdaj redno škropili enkrat na teden in vztrajali tudi med zorenjem. Pri uporabi kemičnih sredstev za varstvo rastlin pa je treba upoštevati karenco, ki je navedena v navodilu za uporabo.

Zdaj lahko še vedno sadimo nizki fižol in grah, sejemo motovilec, poletne solate, endivijo, radič, blitvo, korenje, kitajsko zelje, redkvico in rukolo. Seveda moramo s stalnim zalivanjem poskrbeti, da bodo razmere ustrezne za kaljenje mladih rastlin.

Škodljive gosenice in hrošče odstranjujemo ročno, škropimo pa samo, kadar ne gre drugače. Uši na fižolu bo manj, če mu bo delal družbo šetraj, iz listov rabarbare pa si lahko pripravimo učinkovit insekticid. Listni peclji niso uporabni, te bomo porabili v kuhinji, kilogram zelenih listov pa namočimo v petih litrih vode. Po končanem vrenju zmes še za 10 minut prekuhamo, odcedimo, ohladimo in uporabimo proti ušem, gosenicam in muham.

Zalivanje vrta je med pomembnejšimi poletnimi opravili na vrtu. Zalivamo dopoldne, na gola tla pa damo zastirko iz različnih organskih materialov. Pri slami moramo biti pazljivi, saj lahko porabi dušik iz tal za svoj razkroj, zato je primerna samo tista, ki je že malo preperela.

Plodovke, predvsem bučke, redno trgamo, saj s tem spodbujamo oblikovanje novih cvetov, poleg tega so manjše bučke okusnejše.

V dopoldanskem času lahko rastline osvežimo z listnimi gnojili, izbiramo pa lahko med mineralnimi in organskimi. Oboja vsebujejo številne hranilne elemente, predvsem kalcij pa vpliva tudi na odpornost proti boleznim. V rastlinah vpliva na krepitev celičnih sten, zato se laže branijo pred vdori škodljivih gliv. Pretirano gnojenje z dušikom ravno nasprotno sicer vzpodbuja močno rast, a so stene celic tanke in občutljive, zato je treba takšne rastline večkrat škropiti.

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine