Kaj septembra še sejemo − če želimo pridelek kmalu

Z jesenjo se vrtnarska sezona ne konča, mnoge vrtnine sejemo in sadimo tudi za pomlad. A tudi tisti, ki imate začasen vrtiček, visoko gredo ali nekaj korit za vrtnine na balkonu in posevka v njih čez zimo ne morete vzdrževati, lahko posejete in posadite več vrtnin za pridelek v kratkem času, še jeseni.

Za jesenske setve je idealno, če so površine na soncu, ki spodbuja rast. Napredek vrtnin bo seveda odvisen tudi od temperatur v prihodnjih tednih, a to je običajen del vrtnarjenja. Za večino od naštetih kultur je na obstoječih gredicah, kjer ste do zdaj pridelovale druge vrtnine, ostalo dovolj hranil od prej, za kitajsko listno zelenjavo, zlasti če jo nameravamo preredčiti in pustiti, da na gredicah prezimi, pa dodamo nekaj domačega vrtnega komposta. Če balkonska korita pripravljamo na novo, bo povsem ustrezen kupljen substrat za vrtnine, zaradi hitre rasti dognojevanje ne bo potrebno.

Rukola

Rukola kali hitro, najpozneje v tednu dni. Velja za rastlino kratkega in hladnega dne, zato jo sejemo spomladi in spet jeseni, od začetka septembra do konca oktobra. Takrat jo tudi manj nadlegujejo bolhači, ki luknjajo njene liste. Strokovnjaki priporočajo, da je ne sejemo povprek, pač pa v vrstice, da lahko zemljo med njimi rahljamo, česar bolhači ne marajo. Lahko pa jo proti njim zaščitimo s tanko zatesnjeno kopreno, razpeto čez loke. Rukolo prvič režemo že kake štiri tedne po setvi. Lahko jo porežemo večkrat zapored.

Rukola vzkali najpozneje v tednu dni. Foto: Zyabich/Shutterstock

Motovilec

Septembra uspešno posejan motovilec bomo nabirali jeseni, oktobrske setve pa pred zimo in potem spomladi. Motovilčevo drobceno seme potrebuje za kalitev svetlobo, zato ga v tla le vtisnemo z grabljami. Seveda moramo redno, po potrebi tudi večkrat dnevno, preveriti, ali so tla vlažna. Da se v lepem vremenu ne bi prehitro izsuševala, jih prekrivamo in senčimo.

Motovilec sejemo v rahlo prst, bodisi v vrste 15 cm narazen, da bomo tla okoli njega rahljali (kar spodbuja rast), v kupčke po 5 do 10 semen na prazne zaplate na gredicah ali počez po površini, pri čemer pa se potrudimo, da bo seme vsaj 2 do 3 cm narazen. Pregosto posejan posevek ali takšen, ki ga zaradi goste setve ne moremo opleti, se »duši«, njegova rast se kar ustavi. Med rastjo motovilcu prija redna vlaga; če je jesen suha, ga nekajkrat na teden zalijemo.

Motovilcu ustreza, če je posejan bolj na redko. Pregosto posejan »se duši«. Foto: Sonja Filitz/Shutterstock

Kitajska listna zelenjava

Kitajska listna zelenjava je navadno v semenskih vrečkah naprodaj pod tem imenom. Njihova skupna značilnost je, da so iz družine križnic (sorodnice zelja, rukole, redkvic), zato imajo nekoliko pekoč, pikanten okus, hitro kalijo in rastejo in jim prija hlad, večina jih tudi prezimi. V pripravljenih semenskih mešanicah so najpogosteje pomešane rastline kitajsko zelje, pak choi, tatsoi, mizuna, red giant in druge. Njihovo seme je sicer naprodaj tudi posamično, a je bolj namenjeno vzgoji večjih rastlin. Podobno kot rukolo pa imajo njihove liste radi bolhači, ki jih luknjajo; zato jih je dobro čez loke prekriti s tanko kopreno.

Kitajske listne križnice rastejo v hladu in hitro napredujejo. Foto: Michael Schoonover/Shutterstock

Redkvica

Redkvico septembra posejmo čimprej, da bo naredila »korene« pred zimo. Hlad in kratek dan ji prijata. Vzkali zelo hitro; najbolje je, da jo sejemo v vrstice, semena vsaj 5 cm narazen, da se bo lahko debelila. Če bomo prst med vrsticami rahljali, bomo namreč prej imeli pridelek. Redkvica ima rada enakomerno oskrbljenost z vlago, da ne poka.

Tudi redkvice se bodo hitro odebelile. Foto: Simon Kadula/Shutterstock

Zimska solata

Zimsko solato moramo dati v tem prispevku v oklepaj. Seveda je od sredine septembra do sredine oktobra idealen čas, da bi jo posejali, vendar smo se v prispevku omejili na setve, ki dajo pridelek še jeseni. Osnovni namen setev zimskih solat (vegorka, posavka, bistra, zimska rjavka, pariška in nansen) je namreč, da rastline v velikosti nekaj listov (idealno je pet) prezimijo in pozno pozimi s prvimi otoplitvami začnejo delati glavice. Ob zgodnjih setvah pa se v topli jeseni zgodi, da to velikost prerastejo in jih še pred zimo porabimo kot »puljeno berivko«.

Glavni namen setve zimske solate je, da prezimi in začne spomladi hitro rasti. Foto: Jurga Jot/Shutterstock

.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE