Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Kmetijski pridelki pri pridelovalcih cenejši

Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile junija in v celotnem drugem četrtletju v povprečju nižje kot v lanskem obdobju. Pri tem so bile cene rastlinskih pridelkov višje, cene živali in živalskih proizvodov pa nižje, kažejo podatki državnega statističnega urada.
K. Ž./STA
28. 6. 2018 | 11:35
21. 10. 2024 | 15:48
2:25

Junija so bile cene kmetijskih pridelkov za štiri odstotke nižje kot junija lani. Pri tem so bile cene rastlinskih pridelkov višje za 14,6 odstotka, cene živali in živalskih proizvodov pa nižje za 10,3 odstotka.

Pri rastlinskih pridelkih so se cene sadja v povprečju zvišale za 43,6 odstotka, višje kot junija lani pa so bile tudi cene vina, krompirja in industrijskih rastlin. Cene zelenjadnic in žit so bile nižje kot pred letom dni.

Cene živalskih proizvodov so bile v povprečju 17,9 odstotka nižje, predvsem zaradi nižje cene mleka. Cene živali za zakol so bile v povprečju nižje za 3,4 odstotka, od tega so bile cene goveda v povprečju nižje za 0,8 odstotka, cene prašičev za 10,5 odstotka in cene perutnine za 3,8 odstotka.

V drugem četrtletju so bile cene kmetijskih pridelkov v povprečju za 5,4 odstotka nižje kot v enakem obdobju lani. Cene rastlinskih pridelkov so bile v višje za 8,1 odstotka, cene živali in živalskih proizvodov pa nižje za 10,1 odstotka.

Cene inputov v kmetijstvu - proizvodov in storitev za tekočo porabo (npr. cene semen poljščin, gnojil, krmil) in za investicije v kmetijstvu (npr. cene kmetijske mehanizacije in opreme) - so bile v drugem četrtletju za 1,5 odstotka višje kot v prvem četrtletju letos in za 2,7 odstotka nižje kot v drugem četrtletju lani, je ločeno objavil državni statistični urad.

Cene proizvodov in storitev za tekočo porabo so se na četrtletni ravni zvišale za 1,6 odstotka, cene proizvodov in storitev za investicije pa za 0,7 odstotka.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine