Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Kumarice kot osvežilne teniške žogice

S kumarami ni velike filozofije. So žejna in lačna vrtina, in ker hitro rodijo, jih lahko sejemo kar na gredo, nazadnje sredi poletja. Torej je časa na pretek, da letos poskusite tudi z okroglimi limonskimi in jabolčniki kumaricami, ki jih je za dva, tri osvežilne ugrize.
Foto: Trong Nguyen/Shutterstock
Foto: Trong Nguyen/Shutterstock
29. 5. 2022 | 15:21
22. 10. 2024 | 17:10
2:43

Vzgoja okroglih kumaric sort 'True lemon' (seme se dobi tudi pri nas) in 'Crystal apple'  je v splošnem enaka kot običajnih vrtnih kumaric, obe sorti pa nimata težav z grenjenjem plodov, kljub vročemu poletju. Sorti sta podobni, okrogli limoni, jabolku ali, če hočete, teniški žogici. Cenjeni sta zaradi mehke lupine, ki je ni treba lupiti, izrazito osvežilnega, nekoliko kiselkastega okusa in simpatične velikosti, primerne tudi za kisanje.

PREBERITE ŠE: POSEBNE VRTNINE: ZA LJUBITELJE NOVIH OKUSOV

Gojenje kot pri običajni kumari

Sicer pa sta tako rumena limonska kumara kot bledikasto zeleno kristalno jabolko že stoletje stari sorti. Na vrtno gredo lahko posadite že kupljene sadike, sadike, doma vzgojene v posodici, ali pa posejete seme neposredno na gredico. Kumare namreč na njej, če je dovolj toplo (od sredine maja naprej) hitro vzklijejo in napredujejo. Med rastlinami v vrtu naj ne bo manj kot 40 cm presledka, vrste pa najmanj en meter narazen. Že ko so rastline majhne,  jim naredimo oporo iz mreže ali nekakšno lestev iz vrbja ali kolov. Na gredice dodamo veliko komposta, skrbimo za redno in obilno zalivanje, idealno je, ča tla zastremo z zastirko. V visoki gredi posadimo kumarice ob stranico, da se bodo lahko prevešale navzdol.


Zanimivosti

  • Med množico kumaričnih sort so tako zelene, bradavičaste, gladke, mini snack kumare, podolgovate rumene, svetlo zelene in povsem bele kumare. Mini mehiške kumarice z marogastim vzorcem, ki jih je zgolj za majhno slivo in imajo okus po lubenicah, pa v resnici niso prave kumarice, temveč njihove sorodnice.
  • Domovina kumaric je vzhodna Azija.
  • Hitreje ko kumare obiramo, hitreje nastavljajo nove plodove. 
  • Ker kumarice hitro zrastejo in rodijo, se z njihovimi boleznimi (najpogostejša je pepelasta plesen na listih) ne ukvarjamo, temveč jih sredi poletja posadimo (posejemo) na novo, najbolje že prej, preden prvi nasad oboli.
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine