Mikrozelenjava: Za nadgradnjo okusa in videza jedi

Mikrozelenjava se od gojenja kalčkov razlikuje po tem, da rastlinice pustimo rasti, da poženejo prve prave liste, medtem ko kalčke pojemo, ko iz semena vzklije zasnova stebelca s kličnimi listi. Gojimo jo na substratu, ki daje rastlinicam oporo. Odlikuje jo izrazit okus, saj vsa hranila dobi iz semena, prav tako vsebuje veliko vitaminov in mineralov. Gojenje je priljubljeno, ko vrt miruje, zato mikrozelenjavo večinoma pridelujemo v dobro osvetljenih bivalnih prostorih.

Primerne vrste rastlin: Kot mikrozelenjavo lahko gojimo dišavnice (baziliko, drobnjak, koper, koromač, meliso), peteršilj, krešo, kapusnice (zelje, ohrovt, brokoli, cvetačo, kolerabico, redkvice), rukolo, azijske križnice, solatnice, špinačo, blitvo, pa tudi sončnice, različne vrste žita, korenček, repo, grah. Zaradi obarvanosti rastlinic je priljubljeno sejanje rdeče pese.

Kaj potrebujemo: Za gojenje potrebujemo nizke pladnje (kartonske, plastične), ki jih lahko naluknjamo (zaradi odtekanja odvečne vode) in nanje položimo do 2 cm substrata, pršilko za vlaženje, seme izbranih rastlin in dobro osvetljen pult ali okensko polico.

Kakšno seme izberemo: Priporočljivo je seme iz ekološke pridelave, če je konvencio­nalno, pa ne sme biti tretirano (obdelano s pesticidi). To je vedno označeno na semenski vrečki. Primerno je tudi seme za kalčke, domače seme ali namensko za setev mikrozelenjave (to navadno kupimo v kompletu s pladnjem in substratom). Če se nakupu namenskih kompletov izognemo, je gojenje cenejše.

Primerni substrati: Uporabimo lahko lahek substrat z zemljo ali brez nje (za setev vrtnin ali zelišč), s šoto, kokosovimi vlakni, vermikulitom ali mivko, druga možnost je vlaknena blazinica, npr. iz mineralnih vlaken, kakršne so navadno priložene kupljenim setom za gojenje mikrozelenjave, prav tako debelejša plast vate, podloga iz kokosovih vlaken ali mah.

Setev: Seme na podlago nasujemo na gosto, lahko se dotika. Za boljšo kaljivost ga lahko za nekaj ur namočimo v vodo ali hladen kamilični čaj. Če uporabimo zemljo, seme po setvi pokrijemo s prav tanko plastjo in rahlo potlačimo. Če je podlaga vlaknasta, ga le z dlanjo vtisnemo vanjo. Do kalitve lahko za ohranjanje vlage čez robove pladnja razpnemo naluknjano PVC-folijo.

!!galerija!!


V kakšnih razmerah najbolje uspeva: Mikrozelenjavo gojimo na notranjih okenskih policah ali na kuhinjskem pultu, redkeje v rastlinjaku ali na prostem. Ob oknu ali na pultu ima dovolj naravne svetlobe, če je vsak dan vsaj štiri ure osvetljena tako, da ovira med oknom in pladnjem na rastline vrže vsaj opazno senco. Močna izpostavljenost sončnim žarkom ni zaželena. Pladenj naj ne bo blizu grelnih teles, temperatura mora biti višja od 16 stopinj Celzija, med kaljenjem je idealna od 22 do 25 stopinj Celzija, za enakomerno rast pa 20 stopinj Celzija. Vlažnost zraka naj znaša od 40 do 60 odstotkov.


Kako ohranjamo vlažnost: Substrat mora biti že ob setvi vlažen, pod njim se ne sme zadrževati voda. Z nežno meglico pršimo dvakrat na dan. Močan curek lahko rastlinice poškoduje, preveč vode povzroči plesnjenje. Nujna je drenaža.

Kdaj mikrozelenjavo porežemo, kako jo uporabimo: Rastline so za rezanje godne v 10 do 14 dneh, pri bolj počasnih vrstah najpozneje v štirih tednih. Porežemo jih s škarjami tik nad podlago. Uporabimo jih kot začimbni ali okrasni dodatek jedem, za smutije in sendviče.

Kaj naredimo po pobiranju: Po pobiranju se mikrorastlinice ne bodo obrasle, ker smo poganjek porezali pri dnu, z rastnimi vršički vred. Zdrav substrat lahko uporabimo za naslednjo setev, s koreninicami preraščeno prst ali kokosov filc le obrnemo kot blazino.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: 5 idej, kaj letos posejati na vrtiček za barvite krožnike

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE