Pozor: Nov, nevaren karantenski rastlinski virus ogroža pridelavo paradižnika in paprike

Strokovnjaki so potrdili prvo najdbo virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika pri nas.

Rezultati laboratorijskih analiz Nacionalnega inštituta za biologijo so pri enem od slovenskih pridelovalcev potrdili navzočnost virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika (eng. Tomato brown rugose fruit virus). Inšpekcijska preiskava in odrejanje prvih ukrepov za preprečevanje nadaljnjega širjenja virusa so v teku, so sporočili iz ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je takoj po potrditvi navzočnosti virusa pristopila k ugotavljanju dejanskega stanja pri pridelovalcu.

Po navedbah ministrstva so bili vzorci odvzeti v okviru izvajanja nacionalnega programa monitoringa za ugotavljanje navzočnosti virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika (ToBRFV).

Kot so pojasnili, gre za nov in nevaren karantenski rastlinski virus, ki ogroža pridelavo paradižnika in paprike. Okuženi plodovi so drobnejši, imajo rumene ali rjave lise in so zgrbančeni. Zato niso primerni za prodajo, posledično lahko nastane velika gospodarska škoda. Rastline zaradi okužbe lahko tudi propadejo, opozarjajo. Virus sicer ni nevaren za ljudi in živali.

Virus se na daljše razdalje prenaša s sadikami in semenom ter plodovi. Med samimi nasadi pa se prenaša s stroji, orodjem, embalažo, rokami, obleko ali kontakti med rastlinami ter tudi z žuželkami.

Pri tem poudarjajo, da je virus zelo obstojen in lahko več mesecev preživi v ostankih in odpadkih okuženih rastlin, v tleh ali rastnem substratu, na strojih, orodjih in opremi, na obleki ali embalaži.


Nevarna in neozdravljiva virusna bolezen

Pred nekaj leti je bil z uvoženim semenom vnesen v EU, zato je Evropska komisija predpisala nujne ukrepe za preprečevanje vnosa virusa v unijo in njegovega širjenja znotraj nje. Predvsem je ključno, da pridelovalci izvajajo preventivne higienske ukrepe.

Gre za zelo nevarno in neozdravljivo virusno bolezen s hitro dinamiko širjenja, zato je ključnega pomena, da so pridelovalci pozorni na pojav simptomatičnih rastlin v nasadu in ob najmanjšem sumu takoj obvestijo upravo. Zgodnje odkritje navzočnosti virusa je pomembno za uspešno izvedbo ukrepov izkoreninjenja in preprečevanja širjenja bolezni, so izpostavili na ministrstvu.

Hitra dinamika širjenja

Kljub izvajanju predpisanih ukrepov je virus navzoč v več državah članicah, so zapisali.

BOLEZENSKI ZNAKI 

- pojav kloroze, mozaika in pegavosti listov na okuženih rastlinah,
- neenakomerno zorjenje in deformiranost plodov,
- drobnejši plodovi, na njih pa rjave ali rumene pege ter raskavost,
- nekroze na cvetovih, pecljih in steblu

Bližnje srečanje z virusom smo v Sloveniji imeli že spomladi, in sicer zaradi dobave semena paprike iz Češke, ki je bilo uvoženo iz Kitajske. PCR-testiranje je potrdilo okuženost semen z virusom rjave grbančavosti plodov paradižnika.

Uprava je pri prejemnikih okuženega semena takoj ustavila premike in odredila uničenje okuženih semen in sadik ter izvajanje obveznih higienskih in drugih ukrepov.

Več informacij o virusu in ukrepih za preprečevanje njegovega širjenja je na voljo na spletni strani uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE