Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Setve: Sadike za začetnike

Če ste se odločili, da boste letos prvič poskusili nekaj sadik vrtnin pridelati doma, ne spreglejte spodnjih vrstic. Nikar ne sejte prezgodaj, pa ne imejte jih ves čas v ogrevanem prostoru.
Foto: Lyona/Shutterstock
Foto: Lyona/Shutterstock
4. 3. 2022 | 11:17
22. 10. 2024 | 16:31
3:33

Sajenje sadik ima v primerjavi z neposredno setvijo na stalno mesto na vrtu več prednosti: zgodnejši pridelek, bolj zdrave rastline in to, da seme laže vzkali v posebej pripravljeni rahli prsti kot na gredicah.

Čas setve: Napaka večine začetnikov je prezgodnja setev za sadike plodovk, kot so paradižnik, paprika, jajčevci. Ti bodo šli na vrt šele sredi maja, zato je treba pravilno izračunati datume setve. Čas, ki ga rastline potrebujejo od setve do sadike, je: za papriko in jajčevec od 70 do 85 dni, zeleno 60 do 70 dni, paradižnik od 42 do 56 dni, kapusnice od 35 do 45 dni, za solato, endivijo in radič od 30 do 35 dni, bučke 25 do 28 dni in kumare 20 do 22 dni. Za tolikšen čas mora biti seme dobro kaljivo, ne staro.

Posodice: V posodice z odprtino za odtekanje vode ali v posodice iz poroznega materiala (npr. kartonsko embalažo od jajc), v katerih bodo zrasle do končne višine, sejemo: solato, por, blitvo, zeleno, rdečo peso, pastinak, kumare, bučke; po več semen za eno sadiko v posodice posejemo peteršilj, grah in baziliko. Druge vrtnine sejemo v skupni pladenj, saj jih bomo kmalu presadili (pikirali) posamično v večje lončke: zelje, cvetačo, brokoli, ohrovt, papriko, paradižnik, jajčevec, feferone, čilije.

PREBERITE ŠE: SADILNE POSODICE ZA VZGOJO SADIK LAHKO IZDELAMO SAMI

Kaj je pikiranje: Kot smo zapisali zgoraj, večino plodovk in kapusnic kmalu presadimo v samostojne posodice, saj presajanje pospeši razvoj koreninskega sistema. To naredimo takoj, ko se klični listi (to so tisti prvi listi, ki jih opazimo na rastlini in se po obliki razlikujejo od poznejših) postavijo v vodoraven položaj.


Substrat za setev: Za setev sadik in pikiranje si priskrbimo namenski substrat, ki je rahel, dobro zadržuje vlago in vsebuje dovolj hranil za vzgojo rastlinice do sadike.

Postopek: Večino semen posejemo na površino posodice in jih potem pokrijemo še s tanko plastjo substrata ali pa jih potisnemo vanj s prstom ali palčko, ne več kot za globino semena. Nekatere vrtnine kalijo na svetlobi (večina dišavnic), zato jih le pritisnemo ob substrat. Substrat popršimo ali narahlo zalijemo in posodice do vznika prekrijemo s PVC-folijo.

Temperatura in vlaga: Dokler rastlinice ne vzkalijo, naj bodo pri sobni temperaturi. Pozneje jih bomo privajali na neogrevan prostor, saj je prednost, da ne rastejo prehitro. Zagotoviti pa jim bomo morali dovolj svetlobe in vedno vlažen substrat (pršenje). Ko se bo približeval čas presajanja na vrt, jih bomo utrjevali tako, da jih bomo v najtop­lejšem delu dneva za nekaj ur prenesli na zavetno mesto na prostem.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine