Jedilni krompir
V splošnem velja, da je najprimernejša temperatura za skladiščenje jedilnega krompirja od 5 do 6 ˚C, pod 4 ˚C se namreč začne škrob v gomoljih spreminjati v sladkor in krompir postane sladkast. Značilno pa je tudi obratno, kar pomeni, da se sladkorji iz krompirja, ki je bil na premrzlem, po nekaj dneh na sobni temperaturi ponovno spremenijo v škrob. Krompir, namenjen predvsem za pomfri, naj bi se shranjeval pri temperaturi od 7 do 8 ˚C, s čimer preprečimo rjavenje in akumulacijo sladkorjev.
Idealno bi bilo skladiščenje v kleti, v kateri bi se zračna vlažnost približevala absolutni, tj. 99 %. V suhih prostorih začne krompir veneti.
Krompirja pred skladiščenjem ni treba prati. Domač krompir se na slovenskem trgu delno tudi prodaja neopran, drugače pa se pred prodajo zgolj opere v vodi in posuši. Po besedah mag. Petra Dolničarja s Kmetijskega inštituta Slovenije, se krompir, v nasprotju z informacijami, ki jih je mogoče tu in tam zaslediti, pred skladiščenjem nikjer ne obseva z gama žarki (na pridelkih, pri katerih se tovrstno obsevanje uporablja, ti uničujejo klice, s čimer preprečujejo gnitje). Njegova kožica je namreč dovolj robustna, da to ni potrebno.
Jedilni krompir, shranjen pri 4 ˚C, v povprečju tja do novega leta ne kali, zato se sredstva in načini za preprečevanje kaljenja do takrat ne uporabljajo. Kalitev preprečujejo namenska sredstva v prahu, naravna sredstva iz kumine, pri najnovejših tehnologijah pa uporabljajo etilen, pridobljenega iz alkohola. Etilen je namreč rastlinski hormon, ki zavira rast (torej kalitev), spodbuja pa zorenje. Uporaba etilena proti kaljenju je dovoljena tudi pri ekološko pridelanem krompirju, edina slabost je, da deluje le, dokler je krompir v skladišču v takšnih razmerah, če ga imajo dolgo na prodajnih mestih, pa začne kaliti. V domači kleti je torej priporočljivo poleg krompirja skladiščiti jabolka, pri katerih zorenju se sprošča etilen.
Semenski krompir
V nasprotju z jedilnim se semenski krompir do takrat, ko ga nameravamo nakaliti, shranjuje pri temperaturi okrog 3 ˚C.
Več o izbiri najprimernejših sort, priporočilih za domače gojenje, varstvu pred boleznimi in škodljivci ter novih spoznanjih o krompirju si lahko preberete v naši rubriki Vrt in živali.