Slovenske sorte česna

2. 2. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar

česen, sorte, cvetno steblo

Slovenci imamo registriranih šest sort domačega česna, od tega tri jesenske in tri spomladanske sorte: spomladanske so ptujski spomladanski, primorski in štrigon, jesenske pa ptujski jesenski, haloški in anka.

Vse naštete sorte so vpisane v Sortno listo poljščin, zelenjadnic, sadnih rastlin in trte. Izvirajo iz avtohtonega semenskega materiala, iz različnih slovenskih pokrajin.

Vse ne tvorijo cvetnega stebla

Foto: Špela AnkeleNekatere od naštetih sort česna pozno spomladi tvorijo cvetno steblo. Ta lastnost ni povezana s tem, ali je sorta spomladanska ali jesenska. Priporočljivo je, da steblo pred cvetenjem odrežemo, da rastlini ne jemlje hrane in da se čebulica bolj odebeli. Predvsem na Primorskem so mlada cvetna stebla v kuhinji zelo cenjena. Če cvet vseeno pustimo, da odcveti, se v njem ne razvije seme, temveč nekakšni mini stročki, ki jih lahko uporabimo v kuhinji ali posadimo. Navadno se čebulice tako posajenih rastlin ne razdelijo na več strokov.

PREBERITE ŠE: Česen: raje ne sadimo doma pridelanega

Jesenske ali raje spomladanske sorte?

Jesenskim sortam česna pravimo tudi ozimne. Njihova glavna prednost je, da oblikujejo debelejše glavice, v katerih je manj bolj debelih strokov. Imajo pa manj intenziven okus in se manj časa obdržijo v skladišču. Po drugi strani pa spomladanske ali jare sorte oblikujejo manjše glavice z večjim številom bolj drobnih, aromatičnih strokov. Jare sorte se dalj časa skladiščijo.

Spomladanske sorte česna lahko posadimo že jeseni, pridelek bo celo večji, medtem ko je za jesenske sorte pomladno sajenje prepozno (glavice se pri njem ne bodo razdelile na stroke).

Ptujski spomladanski

Foto: Semenarna LjubljanaKot pove že ime, gre za spomladansko sorto česna, ki izvira s Ptujskega polja. V primerjavi s sorto ptujski jesenski naredi manjše glavice z večjim številom strokov. Sorta ne naredi cvetnega stebla. Luskolisti so rahlo rožnati, meso ima zelo močan vonj ter okus. Sorto lahko sadimo spomladi (februarja ali marca), lahko pa že jeseni (oktobra ali novembra). Jesensko sajenje praviloma pomeni večji pridelek oz. debelejše glavice. Za sorto je značilno izredno dolgo skladiščenje. Vzdržuje jo Semenarna Ljubljana, ki prideluje tudi semenski material.

Primorski

Foto: Semenarna LjubljanaJe spomladanska sorta česna, ki izvira iz slovenske Istre. Sadimo jo lahko tudi jeseni. Spomladi naredi cvetno steblo, okoli katerega so enakomerno razporejeni približno enako veliki stroki. Glavice oz. luskolisti strokov so precej rožnato obarvani. Česen se dobro skladišči do pozne pomladi. Sorto vzdržuje Semenarna Ljubljana, ki prideluje tudi semenski material. Ker gre za novo sorto, bo v trgovinah Kalia Semenarne Ljubljana naprodaj od septembra 2020.

Štrigon

Foto: Mojca Škof, Kmetijski inštitut SlovenijeTo je avtohtona sorta česna iz slovenske Istre. Sadi se lahko spomladi ali jeseni, vendar se razvijejo debelejše glavice, če česen sadimo že jeseni. Naredi cvetna stebla, ki jih odstranimo, da se čebulica odebeli. Na Primorskem so ti »peski«, tj. zgornji deli stebel s cvetnimi popki, priljubljena kulinarična dobrota. Za kuhanje jih poberejo v drugi polovici maja. Luskolisti pri tej sorti so močno rožnato obarvani. Stroki se radi lupijo, meso ima izrazito pikanten okus. Sorto vzdržuje Vojko Grižon iz Krkavč.

Ptujski jesenski 

Foto: Semenarna LjubljanaTa jesenska sorta česna naredi večje glave, v katerih je manjše število debelejših strokov. Njihovo meso je belo, prav tako luskolisti. Je zelo zgodnja sorta, skladišči se krajši čas, nekje do novega leta. Česen ptujski jesenski sadimo le jeseni, najbolje novembra, da se oblikujejo stroki. Sorto, ki izvira s Ptujskega polja, vzdržuje Semenarna Ljubljana, ki prideluje tudi semenski material.

Anka

Foto: Julijana BavčarTa jesenska sorta česna naredi maja cvetna stebla. Sadimo jo le jeseni. Da se glavice odebelijo, moramo cvetna stebla porezati. Luskolisti so intenzivno rdeče obarvani. Sorto vzdržuje podjetje Amarant, ki prideluje tudi semenski material.

Haloški 

Foto: Semenarna LjubljanaJe jesenska sorta česna, ki izvira iz Haloz. Pozno spomladi rastline tvorijo cvetna stebla, okoli katerih so enakomerno razporejeni približno enako veliki stroki. Cvetna stebla porežemo, da rastlina več hrane usmeri v glavice. Glavice so rahlo rjavo obarvane in se dobro skladiščijo do pomladi. Sorto vzdržuje Semenarna Ljubljana, ki prideluje tudi semenski material. Ker gre za novo sorto, bo v trgovinah Kalia Semenarne Ljubljana naprodaj od septembra 2020.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE