Spomladanski česen čim prej v zemljo

20. 2. 2021 | Besedilo: J. B.

stroki, čebulnice, spomladanske sorte, česen

Sajenje in setve v premrzlo zemljo so pogosta vrtičkarska napaka. Izjema je česen, prva vrtnina, ki jo lahko že pred pomladjo sadimo na prosto. Zdaj sadimo le spomladanske sorte česna.

Kdaj 

Spomladanske sorte česna sadimo na prosto takoj, ko tla to dopuščajo, torej niso več zamrznjena in niso mokra – prst na gredicah se ne sme sprijemati na orodje. Posajeni česen ne bo občutljiv na mraz, tudi če bo prišlo do ohladitve, posaditi pa ga moramo najpozneje do aprila.

Zakaj zgodaj

Prej posadimo česen, bolje bo razvil korenine in debelejši bo pridelek. Njegova značilnost je namreč, da se koreninski sistem dobro razvije le v kratkem dnevu, daljšanje dneva pa spodbudi rast nadzemnega dela oz. listov. Zato je s sajenjem najbolje pohiteti že pred pomladjo.

PREBERITE ŠE: SAJENJE ČEBULNIC: POTREBUJEJO MRAZ IN KRATEK DAN

Priprava grede

Za česen velja, da ne mara veliko gnojil, sploh ne hlevskega gnoja, zato sadimo na grede, ki niso bile pognojene z njim vsaj tri leta. Tudi komposta ne dodamo veliko. Gredice za česen prerahljamo, ko se tla osušijo, to lahko naredimo dva tedna pred sajenjem.

Kako sadimo

Stroke razdelimo šele tik pred sajenjem, v nasprotnem primeru bi začeli hitro kaliti in bi se v začetku bolj kot korenine razvijali listi. Za pridelek, ki ga bomo po obiranju posušili in shranili, sadimo le debele stroke z zunanje strani česnove glavice, za sprotno porabo (mladega česna z zelenjem vred) pa lahko bolj skupaj posadimo tudi drobnejše stroke. Te lahko potaknemo tudi na gredico z jagodami, saj jih sosedstvo s česnom varuje pred glivičnimi boleznimi.

Glavice razdelimo na stroke tik pred sajenjem, ne morda več dni prej. Foto: SrideeStudio/Shutterstock

Česen sadimo v vrste, ki jih bomo lahko okopavali ali prst med njimi rahljali z orodjem z roglji. Okopavanje je namreč zanj zelo pomembno. Debele zunanje stroke posadimo narazen od 6 do 10 cm, med vrstami pa naj bo 30 cm razdalje. 


Sadimo 7 cm globoko, s širšim delom stroka navzdol. Nekateri potisnejo strok z roko v zrahljano zemljo, drugi naredijo vanjo luknjice s klinom, najbolj praktična rešitev pa je plitev jarek, ki ga naredimo z manjšo motiko in ki ga po sajenju pokrijemo s prstjo in malce potlačimo. Če boste sadili s klinom, bodite pozorni, da jamica ne bo pregloboka oz. da pod strokom ne bo ostal prazen prostor. 

Zalivanje

Po sajenju česna ni treba zalivati, saj je zgodaj spomladi v tleh dovolj vlage, to storite le, če bo zgodnja pomlad zelo suha.

Dobri sosedje

Česen se dobro razume z jagodami, korenčkom, rdečo peso, kumarami, paradižnikom, žametnico, kapucinkami in ognjičem, seveda pa bomo večino teh rastlin sejali in sadili pozneje kot česen. Slabe sosede česna so druge čebulnice, pa tudi stročnice.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE