Od leta 2007 imajo po zakonu o fitofarmacevtskih sredstvih do vseh registriranih izdelkov dostop le uporabniki, ki opravijo usposabljanje, v prosti prodaji pa so zgolj pripravki brez nevarnih toksikoloških lastnosti. Vendar tudi pretiravanje s temi poruši naravno ravnovesje in lahko naredi več škode kot koristi. Vsem vrtičkarjem bi zelo koristilo omenjeno usposabljanje iz fitomedicine, na katerem bi se naučili prav prepoznati težavo in ukrepati. V 15 šolskih urah seznanijo s fitofarmacevtskimi sredstvi ter varnim ravnanjem z njimi, s postopki in napravami za njihovo nanašanje, zakonodajo s tega področja ter škodljivimi organizmi in integriranim varstvom rastlin.
Osnovne ali obnovitvene tečaje organizirajo med drugim na večini Kmetijsko-gozdarskih zavodov po Sloveniji in na kmetijskih šolah. V nadaljevanju navajamo seznam vseh izvajalcev, urnike tečaj pa si je mogoče ogledati na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Ljubiteljski in profesionalni gojitelji naj v seznamu tečajev poiščejo tiste za "izvajalce ukrepov", saj obstajajo tudi obsežnejša izobraževanja za predavatelje, odgovorne osebe in prodajalce.
Za izvedbo tečajev so pooblaščene te ustanove: Kmetijsko-gozdarski zavodi Novo mesto, Nova Gorica, Ptuj, Murska Sobota, Celje, Kranj, Ljubljana in Maribor, Biotehniška fakulteta - Oddelek za agronomijo, Biotehniški center Naklo, Center biotehnike in turizma Grm Novo mesto, Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, Šolski center Ptuj - Poklicna in tehniška kmetijska šola, Kmetijska in gospodinjska šola Šentjur, Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu in Slovenski inštitut za kakovost in meroslovje v Ljubljani.