Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Vrtna svetovalnica: Vprašajte strokovnjaka

M. W.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:49
4:08

{1}
Na vaša vprašanja odgovarja Andreja Tomšič, agronomka, Semenarna Ljubljana

  •  
  •  
  •  

 

  • Presajanje aronije

Spoštovani,

pred tremi leti smo dobili aronijo, ki zelo lepo raste in nam daje zdrave plodove. Zanima me, ali lahko sam vzgojim nove sadike oziroma aronijo presadim.

Najlepša hvala za odgovor in nasvet,

Bojan iz Maribora

-----

Aronijo si lahko vzgojite sami iz potaknjencev ali z delitvijo koreninskih izrastkov rastline, ki jo že imate na vrtu. Potaknjence, ki so delno oleseneli, porežete pozimi ali spomladi, dolgi naj bodo od 15 do 20 centimetrov in imajo naj vsaj tri ali štiri očesa. Potikate jih julija in avgusta v dobro odcedno in rodovitno prst, pred tem pa jih lahko za boljše ukoreninjenje pomočite v sredstvo za spodbujanje rasti korenin. Ko se bodo ukoreninili in pognali tudi prve liste, jih lahko presadite na želeno mesto na vrtu.

Uspešna je tudi vzgoja novih rastlin iz koreninskih izrastkov. Teh ne izrezujte pri mladi rastlini, saj so to nastavki za rodne veje in bodo pripomogli, da se bo aronija oblikovala v velik roden grm. Pri starejših rastlinah pa jih lahko z ostro lopato izrežete jeseni, v času mirovanja. Izrastek nato posadite na sončno rastišče z rodovitno prstjo. V zelo mrzli zimi ga lahko zaščitite z vrtno tkanino ali smrekovimi vejami. Spomladi odžene poganjke in nova rastlina se začne razvijati.

Aronijo lahko razmnožujete tudi s semenom, vendar morate biti pozorni, da seme potrebuje določeno obdobje nizkih temperatur in vlage, da lahko vzklije (približno tri mesece). Kali približno mesec dni pri temperaturi 15 stopinj Celzija.

  • Kakšne vrste bučk naj sadim?

Pri dedku obdelujem manjši vrtiček. Da mi bučke ne bi zasedale preveč prostora, me je presenetil in zanje na ločenem mestu uredil nekakšno manjšo gomilo. V sredici je večje kamenje, nato nasut vrtni kompost, vrhnji sloj pa je naredil iz vrtne zemlje. Zamislil si je, da bi rastline plezale po poševnini. Ali je taka gomila primerna tudi za navadne vrtne bučke (cukini) ali le za plezajoče vrste? Za kakšno vrsto ali sorto bučk naj jo izkoristim?

Katja iz Britofa

-----

Bučke bodo rasle tako rekoč povsod, pomembno je le, da imajo dobro pognojeno zemljo, dovolj vlage in dovolj prostora. Pogosto jih vidimo rasti na vrhu gomil in visokih gred, saj imajo tako dovolj prostora za svoje bolj ali manj dolge izrastke. Premalo prostora in s tem premalo zraka med rastlinami je namreč lahko vzrok za različne glivične bolezni.

Tudi vaša gomila je primerna za vzgojo bučk, predlagam vam le, da povrhu natrosite še nekaj slame ali položite črno folijo. Tako boste imeli bolj čiste plodove, ki bodo na tleh, pa tudi bolj zdravi bodo. Na takšni gomili dobro rastejo tudi navadne vrtne bučke, le malo krajše izrastke imajo, pa jih zato lahko posadite več. Upoštevajte, da mora biti razdalja pri sajenju 100 x 100 centimetrov, pri bučah z daljšimi vrežami pa še več. Izbira sort buč in bučk je res velika, od majhnih okrasnih in jedilnih do velikih muškatnih buč. Predlagam vam, da se oglasite v katerem od vrtnih centrov, kjer lahko izbirate med semeni in sadikami, pri tem pa povprašate tudi za nasvet.

Če boste želeli gomilo še popestriti, hkrati pa koristiti bučkam, lahko zraven posadite njihove dobre sosede: baziliko, fižol, čebulo, koruzo, rdečo peso in kapucinko.

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine