Kot so povedali na ministrstvu za okolje in prostor, za rastlinjake, ki so začasni objekti, ni treba pridobiti nikakršnega dovoljenja in zanje ne veljajo nobene omejitve, razen če jih določa občinski prostorski akt. Enako velja za rastlinjake do 50 kvadratnih metrov.
Za večje stalne rastlinjake, ki se štejejo za manj zahtevne objekte, pa je treba pridobiti klasično gradbeno dovoljenje, ki je potrebno tudi za zahtevne objekte in med drugim zahteva dokumentacijo, ki jo izdela projektant, pridobitev mnenj (po starem zakonu soglasij) in plačilo komunalnega prispevka.
Pri tem velja, da če je rastlinjak kupljen na trgu kot izdelek (s certifikatom), se ga ne glede na površino šteje za nezahteven objekt, torej se ga postavi z malim gradbenim dovoljenjem. Pogoj je tudi, da se ne izvaja npr. betonskih del za temelje ali drugih gradbenih del, pojasnjujejo na mnistrstvu.
"Uredba je torej precej liberalna, saj za začasne rastlinjake in rastlinjake, kupljene na trgu, ne postavlja nobenih pogojev glede površine. Za ostale, trajne rastlinjake nad 150 kvadratnih metrov pa je treba zagotoviti, da so varni, zato je za njih potrebno klasično gradbeno dovoljenje," so povedali na ministrstvu.
Zato so ministrstvo pozvali, naj spremeni uredbo o razvrščanju objektov tako, da za postavitev rastlinjakov, ne glede na velikost, ne bi bila potrebna dovoljenja.