Pogosto objemanje
Raziskava, objavljena na spletni strani Psychology Today, je pokazala, da je kar 81,6 odstotka psov med objemom pokazala znake stresa ali anksioznosti. Samo 7,6 odstotka jih je bila med objemom zadovoljnih, 10,8 odstotka psov pa ni pokazalo nobenih čustev. Znaki, da je pes med objemom v stresu, so spuščena ušesa, žalosten pogled (lahko vidimo beločnico) ali zaprte oči, glava obrnjena proč (tako da ne moremo z njim vzpostaviti stika z očmi) od tistega, ki ga objema.
Psi vsako dejanje, ki prihaja od zgoraj, razumejo kot grožnjo. Če opazite, da se pes, ko se mu približujete, umika in izogiba dotiku, potem se ustavite. Vaš pes bo pokazal, da se z vašim vedenjem ne strinja. Sčasoma se bo začel braniti tudi z zobmi.
Prehitri sprehodi
Pes na sprehodu ne le opravi potrebo, ampak tudi zaznava različne vonjave in se socializira. Na sprehodu lahko uživa na svežem zraku in v družbi svojega lastnika. Zato ne hitite, ampak si vzemite čas in pustite psu, da uživa.
Izmikanje pasji šoli
Mačke posebnega učenja niso deležne, saj zanje velja, da so kraljice in kralji naših domov. Pse pa moramo naučiti ubogati vsaj osnovne ukaze. Če z njim ne bomo obiskali pasje šole, bi lahko postal razvajen in neubogljiv »grizač« vaših najljubših copat. Na primer, vaš pes bi se moral odzvati vsakič, ko ga pokličete po imenu in izpolniti ukaze sedi, k nogi, prostor, pojdi in ne. V pasji šoli se boste tako vi kot vaš pes naučili ustvarjati in ohranjati pozitiven in zdrav odnos, pes se bo socializiral, bolje bo razumel, kaj mu hočete povedati in se hkrati dobro razgibal.
Glasno oštevanje
Včasih zelo težko mirimo svojo jezo, ko nas doma pričakajo raztresene smeti ali pa raztrgan kavč, a z zelo glasnim oštevanjem ne bomo ničesar dosegli. Če se na psa derete, bo imel občutek, da ga kaznujete. Če je vaš kosmatinec naredil škodo, se najprej vprašajte, ali mu je bilo dolgčas in kako bi ga lahko naučili, da tega ne bo več počel. Namesto oštevanja se z vašim psom raje pogovorite.
Ko je zunaj mraz, moramo pse nekaterih pasem dobro zaščititi. Oblečemo jim lahko zimski plašč, narejen prav za pse. Na oblačila psa navajamo počasi in ga vsakič nagradimo. Nikar se ne odločajmo za nakup pasjih oblačil zato, ker se nam zdi naš kosmatinec v njih ljubek. Psi uravnavajo svojo telesno temperaturo preko kožuha, zato se v oblačilih lahko pregrejejo.
Glasni zvoki
Strah je nekaj, s čimer se težko soočajo vsi psi. Nekateri so bolj prestrašeni kot drugi, zato jih glasni zvoki lahko spravijo v hud stres. Psa nikar ne izpostavljajmo zvokom, ki jih prestrašijo. Najpogosteje so to sesalec, mikrovalovna pečica, sušilec za lase in ognjemet. Psa poskušajmo čim bolj pomiriti, zvoke čim bolj utišati, sicer pa se vedimo kar se da normalno. Bolj kot bomo zaskrbljeni, bolj bo v skrbeh naš pes.
Igra z ljudmi, ki jih pes ne mara
Ne glede na to, v kako dobrih odnosih ste s kakšno osebo, to ne pomeni, da jo bo imel rad tudi vaš pes. V tem primeru psa nikar ne silite, da sprejme nežnost s strani osebe, ki ji ne zaupa. Če se skriva za vašimi nogami, obrača proč ali renči, potem ga raje pustite pri miru.
Pes bo draženje sprva vzel za igro, a zelo kmalu bo ugotovil, da nekaj ni v redu. Ne kličite ga, če ga potem ne boste z ničemer nagradili. Ne vlecite ga za rep, ker vam je zabavno, ko se brani. Bodite previdni, da ne boste izgubili zaupanja vašega psa in avtoritete nad njim.
Prostor s premočnimi vonjavami
Pes lahko loči in si zapomni do milijon različnih vonjav, ki jih zazna na precejšno razdaljo. To njegovo sposobnost morate spoštovati, kar pomeni, da hiše ne čistite z belili ali čistili z močnim vonjem. Če že, pa psa med čiščenjem umaknite in nato prostore dobro prezračite.