Poskrbite, da vaš kosmatinec dobi kakovostno oziroma uravnoteženo in hranljivo prehrano, primerno za njegovo starost, pasmo in velikost. Če ste v dilemi, kaj izbrati, se posvetujte z veterinarjem, ki vam bo pomagal pripraviti načrt prehrane in določil velikosti obrokov za vašega psa. Ne glede na to, kaj boste izbrali, pa mora imeti vaš pes na voljo vedno dovolj sveže vode.
Telesna vadba je ključna za mentalno in telesno zdravje psa. Vsakodnevno se aktivno ukvarjajte z vašim psom, kar pomeni, da ga redno sprehajajte, se z njim odpravite v gore, omogočite mu, da bo lahko tekal in razgibal svoje tačke, omogočite mu dovolj igre. Vadbeno rutino prilagodite pasmi, starosti in energijski ravni vašega psa. Poleg tega je enako pomembna tudi mentalna stimulacija. Priskrbite mu miselne igrače, interaktivne igre in treninge, da ohranite njegov um aktiven.
Psi imajo radi rutino in predvidljivost, zato poskusite vzpostaviti dosledno dnevno rutino za hranjenje, telesno vadbo, igro in spanje. Psi cenijo strukturo, saj jim pomaga, da se počutijo varno, s čimer zmanjšujejo morebitno tesnobo. Stabilna rutina tudi olajša vzgojo in krepi vez med vami in vašim pasjim spremljevalcem.
Psi so družabna bitja in so zelo naklonjeni interakcijam s človekom in drugimi živalmi. Izpostavite svojega psa različnim okoljem, ljudem in drugim psom že od zgodnjega obdobja. Postopoma jih uvajajte v nove izkušnje, kot so vožnja z avtomobilom, obiski veterinarja ali srečanja z drugimi živalmi v nadzorovanih okoljih. Spodbujajte pozitivno socialno vedenje s pomočjo treninga in nagrajevanja.
Ustvarite varno in sproščeno okolje za vašega psa. Določite mu prijetno mesto, kjer bo lahko počival in spal, opremljeno naj bo z udobno posteljo ali odejo. Poskrbite, da se bo počutil varno, da okoli ne bo strupenih snovi in pretiranega hrupa.
Redno načrtujte rutinske obiske veterinarja za cepljenje, preventivno zdravljenje proti bolham in klopom ter splošne zdravstvene preglede. Redna skrb za zobe je prav tako pomembna, da se preprečijo težave z ustno higieno, ki bi pri psu lahko povzročile nelagodje ali bolečino.
Metode treninga s pozitivno motivacijo, kot so nagrade in pohvale, so učinkovite pri učenju lepega vedenja, hkrati tudi krepijo vez med lastnikom in psom. Izogibajte se tehnikam treninga, ki temeljijo na kaznovanju, saj lahko pri kosmatincu povzročijo strah in tesnobo. Če je le mogoče, s psom obiskujte pasjo šolo, opravite vaje poslušnosti in sodelujte z usposobljenim trenerjem psov, da boste lahko izboljšali komunikacijo med vami in psom ter spoznali in prepoznali njegovo neverbalno govorico telesa.
Poskrbite, da se boste ukvarjali z dejavnostmi, v katerih vaš pes uživa, kot so igranje, prinašanje predmetov, hoja v naravi ali preprosto razvajanje na kavču. Redno mu izkazujte ljubezen, nežno ga božajte in mu nudite pomirjujoče masaže. Boste videli, njegov repek bo takrat še bolj veselo mahal kot sicer.