Steklina je ena izmed najstarejših bolezni, ki se prenašajo z živali na ljudi. Bolezen se prenaša preko okužene sline z ugrizom, opraskaninami okuženih živali in tudi preko poškodovane kože in sluznic. Vsako leto na svetu zaradi stekline umre več kot 55.000 ljudi, večinoma otrok. Največ primerov stekline med ljudmi se pojavi zaradi ugrizov psov. V Sloveniji pa je največ primerov stekline ugotovljenih pri lisicah.
Od leta 1988 se pri nas izvaja peroralno cepljenje lisic oziroma nastavljanje vab. Od leta 1995 se cepljenje izvaja s pomočjo letal, ki odvržejo vabe. Tako v spomladanski kot jesenski akciji se odvrže 450.000 vab oziroma od 22 do 26 vab na kvadratni kilometer. Vaba je sestavljena iz zunanjega ovoja, ki privablja lisice, in kapsule s cepivom, ki vsebuje virus stekline.
Ker se vabe nahajajo v gozdovih, Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja vse, ki bi naleteli nanje, naj bodo pazljivi, predvsem pa naj pazijo na otroke in pse, da je ne zaužijejo. Na upravi opozarjajo, da ne smemo dotikati nastavljenih vab. Če slučajno katera izmed vab pade na dvorišče pred hišo, pa jo moramo prijeti z vrečko in jo odvreči v najbližji grm ali v smeti. V primeru, da vaba vseeno pride v stik s sluznico ali svežo rano, moramo to mesto dobro oprati z milom. Ker se vsak stik z vabo obravnava kot ugriz stekle živali, moramo nujno obiskati antirabično ambulanto. Steklina namreč spada med obvezno prijavljive bolezni.
Leta 1988, ko smo pri nas začeli s peroralnim cepljenjem lisic proti steklini, je bilo ugotovljenih kar 1067 primerov stekline, po začetku letalskega polaganja vab pa je število pojavov bolezni drastično upadlo. Kljub temu, da nekaj let pri nas ni bilo bistvenih težav s steklino, pa se je situacija spremenila leta 2008, ko je število primerov ponovno naraslo. Razlog za porast stekline pri nas je porast stekline na Hrvaškem, kjer ne izvajajo peroralnega cepljenja lisic proti steklini.