28. 11. 2017 | Besedilo: T. S. P.
Britanski poslanci ne verjamejo, da živali čutijo
28. 11. 2017 | Besedilo: T. S. P.
Britanski parlament je zavrnil člen novega zakona o zaščiti živali, ki določa, da tudi živali čutijo bolečino in so zmožne čustvovanja. Večina poslancev je glasovala proti omenjenemu členu, kar je razočaralo številne zagovornike pravic živali.
Trenutno 80 odstotkov zakonov o zaščiti živali prihaja iz Evropske unije, a po mesecu marcu leta 2019 ti zaradi izstopa Velike Britanije iz Evropske unije ne bodo več veljali. Čeprav se Britanci pri sestavljanju nove zakonodaje naslanjajo na zakone, ki veljajo v Evropski uniji, nekaterih členov ne bodo vključili vanjo.
Člen o tem, da se živalim »prizna pravica« do čustvovanja in občutenja bolečine, je predlagala poslanka zelene stranke Caroline Lucas. Zavrnili so ga s 313 glasovi proti in 295 za.
Skupine za zaščito živali so odločitev ostro kritizirale in izpostavile, da je zavrnitev člena v neskladju s prisego ministra za okolje Michaela Goveja, ki je obljubil, da bo pri sprejemu novih zakonov v ospredje postavil pravice živali. Najbolj znana britanska organizacija za zaščito živali RSPCA pa je glasovanje v parlamentu označila za veliko razočaranje, še poroča Independent. »Zavrnitev člena je šokantna. To je korak nazaj na področju zaščite živali. V zakonu imajo posebne pravice samo domače živali, divjih sploh ne upoštevajo,« je zgroženo dejal predstavnik za odnose z javnostmi pri RSPCA David Bowles. »Živali niso stvari in vsak zakon mora upoštevati dejstvo, da trpijo. So bitja, ki imajo čustva in občutja,« je še dodal.
Nad zavrnitvijo člena je zaskrbljena tudi podpredsednica britanske veterinarske zveze Gudrun Ravetz. »Zakon bi predstavljal temelj, kako ravnati z živalmi. Dejanja govorijo glasneje od besed in s to zavrnitvijo je vlada prelomila obljubo, da bo Velika Britaniji ostala znana po svojih visokih standardih glede zdravja živali,« je pojasnila.
Glasovanje v parlamentu si lahko ogledate tukaj: