Čebelji strup uniči nekatere celice raka dojk

14. 9. 2020 | Besedilo: K. Ž./STA

melitin, rak dojk, čebelji strup, čebele

Avstralski znanstveniki so ugotovili, da čebelji strup v laboratorijskem okolju uniči nekatere celice raka dojke. Čebelji strup in njegovo sestavino melitin so uporabili proti dvema agresivnima oblikama raka dojke - trojno negativnem in HER2 pozitivnem. Znanstveniki so odkritje pozdravili, a opozorili, da bo potrebno nadaljnje testiranje.

Kot poroča britanski BBC, so že pred tem znanstveniki ugotovili, da čebelji strup lahko pomaga pri zdravljenju nekaterih oblik raka, kot je melanom. Študija avstralskega inštituta za medicinske raziskave Harry Perkins, objavljena v znanstveni reviji Nature Precision Oncology, pa je pokazala, da je uporaben tudi za zdravljenje raka dojke, najbolj razširjene vrste raka med ženskami.

PREBERITE ŠE: Kaj lahko za ohranitev čebel storimo sami?

Znanstveniki so testirali strup več kot 300 čebel in čmrljev. Kot je pojasnila vodja študije Ciara Duffy, so se izvlečki izkazali za izjemno učinkovite. Ena od koncentracij je po njenih besedah uničila rakave celice v eni uri, ob tem pa le minimalno poškodovala ostale celice. Znanstveniki so tudi ugotovili, da melitin učinkovito ustavi ali upočasni rast rakavih celic.

Trojno negativnega raka dojke, ki je ena najbolj agresivnih oblik raka dojke, običajno zdravijo z operacijami, kemoterapijo in radioterapijo. To obliko ima med 10 in 15 odstotkov bolnic z rakom dojke.

Znanstveniki so odkritje pozdravili kot zelo vznemirljivo. "To je še en čudovit dokaz, kako lahko sestavine iz narave uporabimo za zdravljenje bolezni pri ljudeh," je dejal profesor Peter Klinken.

PREBERITE ŠE: Rastline lahko slišijo brenčanje čebel 

A znanstveniki ob tem opozarjajo, da bo potrebno nadaljnje testiranje, preden bo jasno, ali bi čebelji strup lahko dejansko uporabljali pri zdravljenju raka. "Številne učinkovine lahko uničijo rakave celice v laboratoriju ali pri miših. A od teh odkritij do spremembe v načinu zdravljenja je še dolga pot," je za BBC dejal Alex Swarbrick z inštituta za zdravstvene raziskave Garvan v Sydneyju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE