Ne glede na to, ali se prvič povezujete z novo mačko, ki je prišla v vaš dom, ali poskušate vzpostaviti boljši odnos z vašo odraslo mačko, bodite pozorni na njeno vedenje in bodite dojemljivi za stvari, ki so ji všeč in katere ne. Le, če boste vedeli, kaj je zanjo pomembno, se vam bo z veseljem predala in se crkljala z vami!
Mačke imajo dober spomin in so nagnjene k presoji ljudi na podlagi preteklih interakcij, zato si ni vedno lahko pridobiti njihovega zaupanja in naklonjenosti. Obstaja pa nekaj načinov, s katerimi lažje dosežete, da vas mačka vzljubi.
PREBERITE ŠE: LARA KOREN NASTRAN: DRUŽINSKO ŽIVLJENJE S TREMI MAČKAMI IN PSOM
Mačke so rade same oziroma se rade umaknejo v mirni kotiček, saj niso tako družabna bitja kot na primer psi. Za svojo srečo ne potrebujejo veliko interakcije in se počutijo povsem v redu, če se večino dneva držijo zase. Ko si zaželijo nekaj človeške naklonjenosti, ali če si bodo zaželele igro, crkljanje ali hrano, se nam bodo približale. Pomembno je, da spoštujemo njen značaj in zato ji posvetite pozornost takrat, ko si jo bo zaželela. Nikar ne poskušajte izsiliti njene ljubezni, ne božajte je, če si tega ne želi, vsekakor pa je ne kaznujte, če se vam ne posveča dovolj. Raje izkoristite čas, ki vam ga bo namenila in uživajte v vsakem trenutku skupne sreče.
Lačna mačka ni srečna mačka. Zato poskrbite zanjo in ji pripravite polnovredne obroke hrane, ki naj bodo okusni in zdravi. Vsebujejo naj živila z veliko žiti, beljakovinami, vitamini in minerali. Primerna in kakovostna hrana bo poskrbela za zdravje živali in tudi sijoč videz njene dlake. Pri roki imejte tudi priboljške, s katerimi lahko nagradite vsako njeno zaželeno vedenje. S tem jo boste ne le razvajali, temveč učili novih stvari, jo miselno zaposlili in tudi krepili prijateljsko vez med vama.
PREBERITE ŠE: 6 NAPAK MAČJIH LASTNIKOV
Mačka precej časa nameni negi svoje dlake in tudi tačk, zato se pogosto liže in se čisti. Rada je urejena, naloga mačjega skrbnika pa je, da poskrbi za čistočo in urejenost njenega bivalnega prostora tako, da čim pogosteje očisti mačji pesek, posteljo, igrače, sklede za hrano in vodo ter druge stvari, da redno sesa po stanovanju in na splošno skrbi za dobro vzdrževan življenjski prostor.
PREBERITE ŠE: TO SO RAZLOGI, ZAKAJ VAŠ MAČEK NOČE UPORABLJATI MAČJEGA STRANIŠČA
Poskrbite ne le za varno, temveč tudi udobno okolje. Nikar ji ne pozabite zagotoviti dovolj hrane in vod, toplega prostora za spanje, igrače, praskalnike, škatlo s peskom za opravljanje potrebe in druge predmete, ki jih mačka potrebuje oziroma jih ima rada. Bodite pozorni na njeno vedenje in ji zagotovite čim boljši dostop do predmetov, ki jih obožuje. Poskrbite tudi, da v življenjskem prostoru vaše mačke ni ničesar, kar bi ji lahko povzročalo stres.
Vaša muca, ne glede na pasmo, spol ali starost potrebuje nekaj duševne in tudi fizične stimulacije. Mlajše mucke zagotovo potrebujejo več kot starejše ali tiste z zdravstvenimi težavami, a večina njih si želi zadovoljiti plenilske nagone. Z igro ji boste pomagali pregnati dolgčas in zmanjšati tveganje za nastanek morebitnega destruktivnega vedenja, motnje hranjenja in depresije. Zato je pomembno, da mački ponudite igrače (s perjem, vrvico in drugimi materiali, ki spominjajo na plen), s čimer bo vaša ljubljenka vsaj malenkost potešila željo po lovu. Poleg igre svoji mački omogočite tudi socializacijo – le-ta je še posebej pomembna v njihovi zgodnji mladosti.
PREBERITE ŠE: RAZLOGI, KI VAS BODO ODVRNILI OD ŽELJE PO MAČKI