13. 5. 2023 | Besedilo: P. M.
Delfini – vojaški pomočniki
13. 5. 2023 | Besedilo: P. M.
Ste vedeli, da so nekateri delfini "zaposleni" v vojski in drugih organizacijah z namenom, da pomagajo ljudem? Te sesalce med drugim učijo, da odkrivajo podvodne mine, osebe in objekte v globinah morja.
Delfini spadajo med zelo inteligentne živali, zato so že leta in leta vključeni v različne študije, s katerimi dokazujejo, česa vse so sposobni.
Delfin terapevt
Delfine pogosto uporabljajo v terapevtskih programih za otroke in odrasle s telesnimi motnjami. Številne študije so pokazale, da lahko interakcija z delfini močno vpliva na izboljšanje telesnega in duševnega zdravja oseb z ovirami. Plavanje z delfini je oblika terapije, ki dokazano izboljšuje ravnotežje, koordinacijo in mišično moč. Poleg tega se je pokazalo, da interakcija z delfini zmanjšuje anksioznost in depresijo, zaradi česar te živali predstavljajo močno terapevtsko orodje.
Opozarjanje na nevarnosti
Delfini so znani tudi po svoji sposobnosti zaznavanja nevarnih razmer v vodah oziroma oceanih. Raziskovalci so ugotovili, da so delfini plavali v smeri bližajoče se nevihte in tako mornarje opozorili na spreminjajoče se vremenske razmere. Podobno so jih opazili tudi pri plavanju v smeri prihajajočih plenilcev, kot so morski psi. Ljudi naj bi opozarjali, da se izogibajo območju, kjer so jih opazili. S tem vedenjem zgodnjega opozarjanja so že dokazali, da znajo reševati življenja.
Odkrivanje min
Delfini so inteligentni in družabni sesalci, ki jih je mogoče usposobiti za opravljanje različnih nalog. Ena takih nalog je odkrivanje podvodnih min. Mine lahko predstavljajo veliko nevarnost za ladje, civiliste in morske živali. Zato je ključnega pomena, da jih čim prej odkrijemo in odstranimo, da se izognemo nesreči.
Delfine so izurile že številne vojske po vsem svetu za pomoč pri različnih operacijah, med drugim tudi za iskanje podvodnih min ali eksplozivov. Pri delu jim je v veliko pomoč eholokacija, vrsta navigacije, pri kateri delfin oddaja visokofrekvenčne zvoke. Valovi teh zvokov se odbijajo od vseh predmetov iz okolice in živali na ta način dobijo predstavo o okolici. Z eholokacijo delfin ugotovi, kako oddaljen je določen predmet ali druga žival, kakšne oblike je in velikosti, medtem ko lahko pri živih bitjih ugotovi, ali je žival plen, sovražnik ali prijatelj.
!!galerija!!
Učenje s pozitivno motivacijo
Proces učenja delfinov iskanja podvodnih min vključuje vrsto različnih vaj. Usposabljanje poteka v nadzorovanem okolju, kot je na primer bazen, šele nato se delovni oziroma učni proces prestavi v odprte morske vode.
Prvi korak je, da delfine trenerji seznanijo s predmeti, ki jih bodo iskali. Za to uporabijo krogle ali valje. Sčasoma jih usposobijo za iskanje predmetov, ki jih najdejo. Trenerji jih z vajo naučijo priplavati do predmeta ter da se ga dotaknejo z nosom, nato pa za nagrado odplavajo nazaj do svojega trenerja. Usposabljanje simulira pogoje, podobne tistim, ki jih bodo izkusili na terenu. Ta postopek se ponavlja, dokler delfini ne najdejo predmetov dosledno in zanesljivo. Ko delfini razumejo, kaj morajo iskati, se usposobijo za odkrivanje in označevanje min v odprti vodi. Delfini so naučeni prenašati močne tokove, slabo vidljivost in temo.
Učenje delfinov iskanja podvodnih min zahteva močno vez med trenerjem in živaljo. Ta vez se sčasoma zgradi z uporabo pozitivne motivacije, vključno s pohvalami in nagradami s hrano. Vadba vključuje veliko potrpljenja in ponavljanja.
Skratka, učenje delfinov iskanja podvodnih min je zapleteno, saj zahteva potrpljenje, vztrajnost in močno povezanost med delfini in njihovimi trenerji. Zahvaljujoč temu usposabljanju pa igrajo delfini ključno vlogo pri odkrivanju in odstranjevanju podvodnih min ter tako prispevajo k večji varnosti v morju.
PREBERITE ŠE: ČIVAVA V DOMU UPOKOJENCEV: PRINAŠALEC DOBRE VOLJE