Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Hišni ljubljenčki niso rezervoarji virusa, a previdnost velja

Cepljenje živali proti novemu koronavirusu trenutno še ni na dnevnem redu. Največ pa lahko za svojo in njihovo zaščito naredimo z upoštevanjem ukrepov.
Foto: Liukov/Shutterstock
Foto: Liukov/Shutterstock
Tjaša Sterle Polak
1. 2. 2021 | 12:55
22. 10. 2024 | 13:17
4:22

V tujih medijih je bil objavljan članek, ki se sprašuje, ali bi bilo za obvladovanje pandemije novega koronavirusa smiselno cepiti tudi hišne ljubljenčke in domače živali. Primere prenosa okužb s sars-cov-2 s človeka na živali, s katerimi so v tesnih stikih, so sicer zabeleženi, a na Veterinarski fakulteti v Ljubljani pravijo, da dosedanje raziskave kaže, da ljubljenčki niso rezervoarji virusa, kot so se sprva bali, da bi lahko bili.

Hišni ljubljenčki niso rezervoarji virusa

Dr. Uroš Krapež z Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani je pojasnil, da so za okužbe z virusom sars-cov-2 najbolj dovzetne mačke, manj psi in kunci. Okužbo so potrdili tudi pri dihurju, ki živi v gospodinjstvu, kjer je bila pri človeku potrjena okužba z omenjenim virusom. »Vendar pa so okužbe redke – v primerjavi s številom okuženih ljudi, sploh v drugem valu,« je pojasnil Uroš Krapež. »Pri zgolj 5 odstotkih od vseh testiranih mačk, ki so bile v tesnem stiku z okuženim človekom, so bila odkrita protitelesa,« je še dodal.

Raziskave kažejo, da hišni ljubljenčki niso rezervoarji virusov, kot so se sprva bali. »Količina virusa, ki bi ga mačka ali pes potencialno lahko prenesla na človeka, je tako majhna, da je vprašanje, ali bi se človek z virusom sploh lahko okužil,« je še dodal Krapež. Vsekakor, je poudaril, pa še naprej velja previdnost. Pri ravnanju z živalmi in skrbi zanje se je treba držati osnovnih higienskih ukrepov. To vključuje redno umivanje rok pred in po ravnanju z živalmi ter s hrano zanje. Treba se je čimbolj izogibati božanju (po vsakem božanju pa si temeljito umiti roke), živali ne smemo objemati, ljubkovati ter si deliti hrane z njimi. Če lastnik pri svojih živalih opazi kakšne spremembe zdravstvenega stanja, naj takoj pokliče svojega veterinarja.

Minki in severne lisice, ki jih gojijo zaradi krzna, so dovzetne za okužbe z novim koronavirusom. Foto: Sophia Granchinho/Shutterstock
Foto:
Minki in severne lisice, ki jih gojijo zaradi krzna, so dovzetne za okužbe z novim koronavirusom. Foto: Sophia Granchinho/Shutterstock Foto:

Rejne živali najbolj zaščitimo s spoštovanjem ukrepov

Pri rejnih živalih, kot so perutnina, prašiči, govedo in ovce, so raziskovalci ugotovili, da so za okužbo z virusom sars-cov-2 slabo dovzetni. »Drugače pa je pri minkih in polarnih lisicah, ki jih gojijo zaradi krzna. Pri njih epidemiološka nevarnost obstaja,« je izpostavil dr. Uroš Krapež. Vendar pa so se evropske države, ko so odkrili okužbe pri minkih, zelo odgovorno odzvale.

Cepljenje – da ali ne?

Na vprašanje, ali bi bilo smiselno uvesti cepljenje za hišne ljubljenčke in rejne živali, dr. Krapež odgovarja, da glede na količino cepiva, namenjenega ljudem, in potek cepljenja to trenutno še ni tema, ki bi jo lahko uvrstili na dnevni red. »Trenutno lahko veliko naredimo z upoštevanjem navodil in ukrepov za preprečevanje širjenja okužb. Rejci lahko veliko naredijo že s tem, da nosijo zaščitno opremo, ko se zadržujejo v bližini živali,« je pojasnil dr. Krapež.

Previdnost velja tudi v ZOO!

Ljubljanski živalski vrt, ki je pred kratkim ponovno odprl svoja vrata, je vse obiskovalce pozval, naj spoštujejo ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom, saj bodo s tem zaščitili sebe, druge in tudi živali. Za okužbe so zelo dovzetni primati, kar priča tudi novica iz živalskega vrta v San Diegu, kjer so se z virusom okužile gorile. Ali bi bilo potem smiselno s cepivom zaščititi primate? Dr. Uroš Krapež odgovarja, da živali v živalskem vrtu trenutno najbolje zaščitimo s spoštovanjem ukrepov, ki pa se jih morajo držati tako obiskovalci kot tudi oskrbniki.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine