Izdelajmo gnezdilnico in uživajmo v čivkanju ptičje družine

13. 3. 2021 | Besedilo: T. S. P.

gnezdilnica, ptica, vrabec, škorec, les, drevo

Z gnezdilnico bomo na vrt privabili ptice in uživali v čivkanju lačnega naraščaja.

Pticam, ki gnezdijo v duplinah, lahko pomagamo z nameščanjem gnezdilnic. Te morajo biti izdelane trdno in imeti neprepustno streho. Najprimernejši material je les, ki ima zunanjo površino zaščiteno z okolju prijaznim premazom.

Gnezdilnic ne izdelujemo iz plastike ali kovine, razen kadar želimo zavarovati vhodno odprtino. S kovinsko ploščico pri odprtini onemogočimo plenilcev, da bi luknjo povečali in izropali gnezdo. Slednjega se lotijo predvsem detli, žolne in kune.

PREBERITE ŠE:  PTIČJE POGAČICE IZ DOMAČE »PEKE«


Streho prekrijemo s strešno lepenko in v dno gnezdilnice navrtamo luknje s premerom do 5 milimetrov. Notranjost pustimo neobdelano (je ne barvamo ali gladimo), saj grob material mladičem olajša izhod iz gnezdilnice. Palčka pred vhodom ni potrebna, lahko pa jo dodamo. Debelina lesa, iz katerega izdelujemo gnezdilnico, naj bo vsaj 2 centimetra. Minimalna površina notranjega dna naj bo 12 cm x 12 cm za vrabca in 15 cm x 15 cm za škorca. Globina gnezdilnice za male vrste sinic in za ptice velikosti vrabca in velike senice, merjeno od dna do spodnjega roba vhodne odprtine, naj bo 14 centimetrov. Podobno velja za škorca – globina naj bo 17 centimetrov. Večje globine niso ustrezne, ker morajo ptice znašati prevelika gnezda.

Načrt za izdelavo gnezdilnice lahko najdete na spletni strani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Gnezdilnico namestimo tako, da odprtina ni izpostavljena dežju (najbolje proti jugu ali vzhodu), ter vsaj 3 metre od tal (pri večjih vrstah ptic tudi višje) in nedostopno mačkam. Na drevo jo pritrdimo z žico.

Vsako jesen staro gnezdilnico očistimo ali nadomestimo z novo. Čez zimo jo pustimo na drevesu, saj jo ptice uporabljajo za prenočevanje. Včasih jo zasedejo tudi čebele, sršeni, netopirji in polhi. Nikar jih ne preganjajte, saj so zaradi pomanjkanja naravnih bivališč ogrožene.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE