V vročih poletnih dneh se mnogi lastniki psov sprašujemo, kako najbolje ohladiti svoje kužke. Pomembno je, da ima pes ves čas na voljo dovolj sveže vode in senco, v katero se lahko zateče. Dodatno pa mu lahko pomagamo tudi z drugimi načini hlajenja.
Veliko psov zelo uživa na soncu in se radi izpostavljajo sončnim žarkom. A sami včasih prepozno opazijo, da jim je vroče, zato moramo paziti, da na soncu ne ležijo predolgo. Sploh ne v dneh, ko so temperature zares visoke. V času vročinskih valov jih zato na vrtu ne puščamo brez nadzora, temveč naj se raje zadržujejo v ohlajenih notranjih prostorih ali hladni senci.
Pri hlajenju jim lahko pomagamo na različne načine. Pogosto pomislimo, da bi jim postregli led, ki sam po sebi psu ne bo škodoval, seveda pa moramo z njim ravnati previdno. Hladne obloge ali ledene kocke, nameščene neposredno na telo psa, lahko povzročijo termični šok in kontraproduktivno odzivanje telesa, kjer se krvne žile zožijo in zmanjšajo pretok krvi, kar hlajenje psu v resnici otežuje.
Led lahko kužku za uživanje postrežemo v majhnih količinah, da se z njim igra in ga oblizuje v posodi. Še bolje pa je, če pripravimo ledene priboljške tako, da vodo ali nesoljeno jušno osnovo vlijemo v ledne kalupe in jih zamrznemo. Tako bodo priboljški mehkejši in bolj primerni za žvečenje. Pri tem bodimo bolj pozorni, če imamo starejšega psa ali pa ima težave z zobovjem. Trde ledene kocke lahko poškodujejo zobe psov, zlasti pri tistih, ki močno grizejo.
Nekaj ledenih kock lahko vmešamo tudi v pasjo posodo z vodo. Pazimo pa, da pes ne pije takoj, če je preveč zadihan. Če opazimo, da hiperventilira, najprej počakajmo, da se nekoliko pomiri in mu šele nato ponudimo vodo. V nasprotnem primeru kužku lahko povzročimo napihnjenost in celo prebavne težave.