13. 5. 2022 | Besedilo: E. N.
inteligenca, kužek, kuža, pes, pasje vedenje, pasje obnašanje
Kaj pomeni, če kuža, ko vas posluša, nagiba glavo vstran
13. 5. 2022 | Besedilo: E. N.
inteligenca, kužek, kuža, pes, pasje vedenje, pasje obnašanje
Neredki lastniki psov s svojimi štirinožnimi prijatelji kdaj pa kdaj malce "poklepetajo".
Pes velja za človekovega najboljšega prijatelja in ljudje v teh čudovitih živih bitjih pogosto prepoznamo čustvovanje, ki je povezano z našim vedenjem in razpoloženjem. Včasih se nam zdi, da nas naši kosmatinci razumejo, le ne morejo spregovoriti. Pa je to res?
Nedavna raziskava, ki so jo izvedli na madžarski univerzi Eötvös Loránd, je vključevala 40 psov različnih pasem, njen cilj pa je bil podrobneje raziskati njihovo inteligenco. Ugotovili so, da si lahko psički v enem tednu trajno zapomnijo do 12 različnih besed, ki v njihovem spominu ostanejo vsaj dva meseca. To so preverjali tako, da so različno poimenovali pasje igrače in ugotovili, da psi točno vedo, katera beseda pomeni dotično stvar.
PREBERITE ŠE: BEATLI USTVARILI PESEM Z ZVOKI, KI JIH LAHKO SLIŠIJO SAMO PSI
Obračanje glave pomeni višjo stopnjo inteligence
Še posebej dobro so se odrezali psi pasme mejnega škotskega ovčarja (border collie), ki veljajo za izredno inteligentne. Ravno ti kužki pa so pri vedenju izstopali še po nečem. Med sporazumevanjem z znanstveniki so vstran nagibali svojo glavo. Raziskovalci so tako ugotovili, da je pasje zmajevanje ob poslušanju povezano s stopnjo inteligence psa. Bolj kot se gibalno odziva na vaše besede, višji je njegov inteligenčni kvocient.
Zanimivo je tudi, da psi glavo obračajo v določeno smer, torej v levo ali desno, kar nakazuje podobno značilnost možganov kot je levičarstvo ali desničarstvo pri ljudeh. Mejni škotski ovčarji so glavo ob slišanem imenu igrače nagnili kar v 43 odstotkih, medtem ko so psi druge pasme to storili le v dveh odstotkih primerov.
Kako "pismen" bo vaš kuža, pa je odvisno tudi od tega, kako zgodaj ga začnete učiti nove ukaze. Tisto, kar ga boste naučili v njegovi zgodnji mladosti, si bo namreč zapomnil za vse življenje, prav tako bo sposoben pomniti več človeškega besednjaka, kot če bi se učenja lotili v njegovih kasnejših letih.