»Če so mačke, naše nežne in mehke hišne ljubljenke, še tako ljubke in igrive, spadajo med zveri. Temu je prilagojena tudi njihova zgradba telesa,« pove Tatjana Malgaj, predsednica Felinološkega društva Celje.
Zunanjim domačim mačkam strižemo kremplje le izjemoma in to le starejšim mačkam.
V nadaljevanju pojasni, da v naravi mačka uporablja kremplje za plezanje, lov in obrambo. »Kremplji zunanjih mačk se sproti brusijo, tako ostajajo primerne dolžine. Zato zunanjim domačim mačkam strižemo kremplje le izjemoma in to le starejšim mačkam, ki niso več toliko aktivne, da bi se kremplji naravno brusili. V primeru, da mačkam kremplji toliko zrastejo, da zavihani nazaj zbadajo mačje blazinice ter povzročajo bolečino in celo rane, je mačko priporočljivo odpeljati k veterinarju. Ta ji bo kremplje strokovno prikrajšal in oskrbel morebitno rano.«
Odrežemo samo beli del – vrh kremplja. Rez naj bo raven, ne diagonalen.
Drugače pa je z mačkami, ki živijo izključno v notranjih prostorih. Po besedah Malgajeve je že mladim muckam, ki se igrajo, priporočljivo postriči ostre špičke krempljev, da se med seboj ne poškodujejo. Mlade mucke tudi rade plezajo po lastnikovih nogah in nedvomno bodo manj zbadale s pristriženimi kremplji. Ostre špičke se tudi zatikajo v preproge, odeje in oblačila, kar lahko privede celo do poškodb nežnih malih tačk.
»Odraslim notranjim mačkam pa je občasno treba skrajšati kremplje. To naredimo s posebnimi škarjami za mačke. Odrežemo samo beli del – vrh kremplja. Rez naj bo raven, ne diagonalen. Živi del kremplja je roza, tega ne smemo poškodovati.« Nekatere mačje predstavnice imajo temno pigmentirane oziroma obarvane kremplje. Zaradi tega je pri njih težko oceniti, kje se konča živi del, zato moramo biti pri krajšanju še toliko bolj previdni.
Sogovornica svetuje, da se striženja lotimo takrat, ko mačka drema v našem naročju. Z eno roko nežno stisnemo mačji prst, da se krempelj iztegne iz žepka. Če mačka postane nemirna, zaključimo delo in nadaljujemo ob kakšni drugi priložnosti, mogoče celo naslednji dan. »Na silo tega nikdar ne delamo,« opozarja Tatjana.
Če pri rezanju krempljev po nesreči zarežemo v živi del, bomo to vedeli, ker bo mačka gotovo odreagirala, ko jo bo zabolelo. »Če se prikaže majhna kapljica krvi, jo obrišemo s sterilno gazo, lahko uporabimo tudi hemostatik, ki ga, na primer, nekateri moški uporabljajo pri manjših nezgodah pri britju. Pri večji krvavitvi pa moramo obiskati veterinarja,« svetuje Celjanka.
Če želimo mačko razstavljati na mačjih razstavah, ji moramo pred razstavo obvezno prikrajšati kremplje. To celo predpisujejo mednarodna pravila. »Taka zahteva bo veljala tudi na Mednarodni razstavi mačk različnih pasem, ki bo že 8. in 9. oktobra v Celju. Veseli bomo vašega obiska,« zaključi Tatjana s povabilom na prihajajoč dogodek, na katerem bodo nedvomno prišli na svoj račun vsi ljubitelji mačk.