Kako poskrbeti, da bo notranje bivanje za mačko prijetno

1. 12. 2019 | Besedilo: T. S. P.

mačka, notranje bivanje, vedenje, plenilec

Do leta 2023 bo 60 odstotkov človeške populacije živelo v mestih. Kaj to pomeni za hišne ljubljenčke? Mestna središča niso ravno idealno okolje za živali, saj je njihovo gibanje na prostem omejeno ali celo onemogočeno. Kako bo to vplivalo na njihovo vedenje?

Mačke so mesojede, zato morajo v naravi loviti. Ker jim je v mestnih središčih izhod na prosto onemogočen ali omejen, se ne morejo vesti tako, kot je zapisano v njihovih genih. Pri izbiri mačke, ki bo živela samo za štirimi stenami, moramo zato biti previdni – nekatere pasme so namreč bolj primerne za notranje bivanje kot druge.

Mačke, ki imajo veliko energije, tiste, ki so bile rešene z ulice in nimajo izkušenj z življenjem za štirimi stenami, za bivanje v stanovanjih niso primerne. Starejše mačke, ki so bolj umirjene ali pa so že navajene na notranje bivanje, so za stanovanja bolj primerne. Vendar pa je vse odvisno od njihovega značaja.

PREBERITE ŠE: Mačke samo še v stanovanju, psi z nagobčniki

Foto: ShutterstockMačke, ki bivajo v stanovanjih, so pogosto nagnjene k debelosti, saj so manj aktivne – tako fizično kot mentalno. Možnost gibanja v dobro varovanem zunanjem okolju dobro vpliva na njihovo počutje. Če to ni možno, pa z določenimi postopki lahko mački omogočimo tudi stimulativno okolje za štirimi stenami. 

PREBERITE ŠE: Tudi hišne ljubljenčke lahko zavarujemo

Najprej se moramo naučiti spoštovati osebni prostor mačke. V zaprtih prostorih se bo najbrž hitro znašla v situacijah, katerim bi se v naravi poskušala izogniti. Zmotijo jo lahko čezmerna pozornost, nepričakovani obiski, majhni otroci in druge živali. Mačke imajo rade škatle, v katere se lahko skrijejo, všeč pa so jim tudi plezalniki ali drevesa, na katera se lahko umaknejo. Mačke potrebujejo dostop do tihih sob ali prostorov, kamor se lahko skrijejo. Če se vaša mačka neprestano skriva, potem morda v stanovanju ni sproščena.

V primeru močnega lovskega nagona, lahko mačko zamotimo tako, da ji hrano skrijemo ali pa damo v posebne igrače, pri katerih bo morala za nagrado potruditi. Z igro lahko posnemamo beg plena in tako zadovoljimo potrebe mačke po lovu. Igra naj bo razdeljena v več manjših epizod, pri tem pa moramo z igračo posnemati gibanje plena. Igra naj se vedno zaključi pozitivno, mačka pa naj se med njo dobro počuti.

Foto: Shutterstock

Mačke skrbijo za svoj kožuh in kremplje, zato jim ponudite praskalnik. Tam si bodo nabrusile kremplje in pustile svoj vonj. Previdni bodite tudi pri iskanju primernega mesta za mačje stranišče. Pesek morate redno menjavati, stranišče pa umakniti od skled s hrano in vodo. Če vaša mačka noče uporabljati stranišča, potem ste ga postavili na napačno mesto, ali pa je čas, da obiščete veterinarja.

PREBERITE ŠE: Žalostna statistika: le eden od desetih mačjih mladičev dočaka eno leto

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE