Vreme in podnebje se spreminjata, zato naši letni časi niso več tako izraziti kot nekoč. Mačje ženitve naj bi se praviloma dogajale ob spomladanskem in jesenskem obdobju, vendar zavržene mladičke najdemo skozi celo leto. Kako torej ravnati v primeru, ko najdemo nebogljeno kepico, ki je že na prvi pogled prestrašena, premražena, lačna?
Če opazite mačjo družinico, za katero nihče ne skrbi, takoj obvestite pristojno zavetišče ali aktivno društvo za zaščito živali, da mačjo družinico s skupnimi močmi zavarujete. Mladički morajo s samico ostati najmanj 3 mesece, kar določa tudi Zakon o zaščiti živali.
4. oktober - svetovni dan živali
Vse od leta 1931 je 4. oktober svetovni dan živali. Prvotni namen svetovnega dne živali je bil osveščanje javnosti o ogroženih in skoraj izumrlih živalskih vrstah. Dandanes je ta dan posvečen vsem živalskim vrstam, s katerimi si delimo planet in s katerimi smo neizogibno povezani. Pomen svetovnega dneva živali je postal predvsem opozarjati na velik pomen živali v človekovem življenju.
Poziv k sterilizaciji in kastraciji - bodimo odgovorni do življenj
Pogled na male kepice je nekaj najbolj ljubkega, vendar mačji mladiči potrebujejo posebno nego. Mačka ima lahko dve legli na leto, vsakič 3 do 5 mladičev. V vsakem je nekaj samic, ki imajo lahko že zgodaj zopet mladiče. Lotite se matematičnega izziva, koliko mladičev je to v dveh, treh letih. Malokdo pomisli, da za veliko večino mladičev lastniki nikoli ne poskrbijo kot je potrebno. Četudi bi želeli poiskati varne domove, pri tako velikem številu to ni mogoče. Po nekaterih podatkih že v prvem letu zaradi lakote, podhranjenosti, bolezni in pod avtomobili umre 90% mačjih mladičev, pojasnjujejo v društvu Reks in Mila.
V Sloveniji vse več občin s svojimi krajani poskuša delovati preventivno in preprečevati neželena nova mačja legla. Povežejo se z veterinami in v akcijah sterilizacij v velikem številu kastrirajo in sterilizirajo mačke in pse. Deležni so nižjih cen in finančnih subvencij iz strani občin s ciljem preprečevanja neželenih mačjih in pasjih mladičev, ki končajo kot zapuščene živali. Za zapuščene živali morajo občine poskrbeti s pomočjo zavetišč. Spodbujanje sterilizacij na dolgi rok zmanjša stroške občinskih proračunov, ki pokrivajo 30 dnevno oskrbo za zapuščene živali v zavetiščih. Po tem času se morajo zavetišča s svojimi varovanci znajti sama. Preprečevanje novih mladičev je humano dejanje do živih bitij, še poudarjajo v društvu. Več o sofinanciranju sterilizacije/kastracije si preberite v članku z naslovom Sterilizacija in kastracija mačk nujna.
PREBERITE ŠE: Nakup ali posvojitev? Pomembno je le, da ste pri tem odgovorni