Nakup ali posvojitev? Pomembno je le, da ste pri tem odgovorni

Če boste posvojili psa ali mačka v zavetišču, ste enemu štirinožcu ponudili možnost, da svoje življenje živi tako, kot bi ga moral vsak kosmatinec. Če se odločite za nakup pasemskega psa, ker si želite psa z določenimi karakteristikami, s tem ni nič narobe. Pomembno je, da ste pri posvojitvi in nakupu odgovorni.

Prednosti posvojitve zapuščene živali, ki pristane v zavetišču, so med drugim veterinarski pregledi (mačke so testirane na mačji AIDS (FIV), mačjo levkozo (FeLV), mačjo bolezen ali mikrosporijo), pri živalih so odpravljeni paraziti, cepljene so proti kužnim boleznim (psi tudi proti steklini, če so dovolj stari). Pse in mačke pred oddajo v zavetišču sterilizirajo oziroma kastrirajo, označijo z mikročipom in registrirajo. »To predstavlja veliko prednost, saj smo pogosto priča nakupom psov prek različnih spletnih oglasov, in kasneje se izkaže, da imajo ti psi veliko zdravstvenih težav, nimajo urejenih dokumentov, so bili ilegalno preprodani, novi lastniki pa imajo kup težav,« je pojasnil Marko Oman, vodja zavetišča Ljubljana. »Posvojitev iz zavetišča pomeni tudi prihranek, saj tudi, če kupite žival pri vzreditelju, je potrebno opraviti veliko prej naštetih veterinarskih posegov. Predvsem pa s posvojitvijo pridobijo živali iz zavetišča. Dobijo dom. To pa je naša največja želja,« je dodal.

Maja Kovač iz Zavetišča Horjul je pojasnila, da ni potrebe po mešanju posvojitev in nakupov. »Kar kdo želi. Izkušnje kažejo, da se ljudje, ki se odločajo za nakup pasemskega psa, preprosto ne odločijo za posvojitev mešanca, ker si pač želijo nekaj specifičnega. Živimo v družbi, ki to omogoča in s tem ni nič narobe,« je pojasnila Kovačeva. Je pa izpostavila, da je narobe neodgovoren nakup ali posvojitev. »Če se odločamo za mešanca, se je potrebno prav tako odgovorno odločiti kot pri pasemskemu,« je še dodala.

Pasemski pes brez rodovnika - NE!

Pri nakupu pasemskega psa v zavetišču Horjul in Ljubljana opozarjajo, da je vzreditelje treba dobro preveriti. Najbolj problematični so nakupi pasemskih psov brez rodovnika iz tako imenovanim pasjih tovarn (puppy mill, op. a.) po naročilu ter brez preverjanja stanja matere in očeta pasjega mladička. Psi v pasjih tovarnah ali množični vzreji živijo v zelo slabih pogojih. Največ tovarn je na Madžarskem, Poljskem, Romuniji, Bolgariji in na Slovaškem. Pasje tovarne urejajo na območjih, odmaknjenih od ljudi, največkrat se nahajajo v opuščenih prašičjih hlevih. Živali živijo v zelo slabih higienskih pogojih, samice so ves čas breje, živijo brez oskrbe, izhodov na prostor in v lastnih iztrebkih. Po nekaj letih umrejo od izčrpanosti ali pa jih lastniki tovarn pokončajo kar sami.

Živali ne izbirajte po videzu

Če se odločite za posvojitev psa ali mačka in se odpravite v zavetišče, vam bodo tam o hišnem ljubljenčku povedali vse, kar vejo. A vsak dom ni nujno dober dom, zato so tudi v zavetiščih previdni. »Včasih raje z opisom živali odvrnemo posvojitelja, kot da bi oddali žival, ki se v novem domu zaradi kakršnih koli razlogov ne bi počutila dobro,« je pojasnila Maja Kovač. Izredno pomembno je, da živali ne izbirate po videzu, temveč po karakterju.

Osebnosti mačk v Zavetišču Ljubljana ocenjujejo v času oskrbe, saj pred oddajo mačke pri njih bivajo vsaj tri tedne. »Več kot 80 odstotkov zapuščenih mačk predstavljajo mačji mladiči, zato težje napovemo končni karakter mačke. Sicer pa je vsaka mačka posebna in se bo vedla tako, kot bo zanjo najbolje,« je še dodal Oman.

»Vsak kandidat pri nas najprej izpolni vprašalnik, s katerim poskušamo izvedeti kaj nudi, kakšne pogoje ime, kaj išče oziroma kaj pričakuje od posvojene živali. Na podlagi tega poskušamo izbrati najbolj primerno žival, včasih pa moramo žal koga tudi zavrniti,« je dodal Oman. Včasih se kdo iz zavetišča odpravi z drugo živaljo in ne tisto, ki jo sprva izbral. »Naša želja je ujemanje med živaljo in posvojiteljem ter posledično večja verjetnost uspešne posvojitve,« je še dodal.

Glede na informacije, ki jih boste prejeli v zavetišču, kjer so psa ali mačko nekaj časa opazovali in se spoznavali z njo, naj velikih presenečenj glede osebnosti ne bi bilo, pojasnjuje Kovačeva. »Posvojitev odrasle živali s seboj prinaša določene prednosti. Pomembno je le, da vemo, ali sodi v naš življenjski stil. Če sami nismo dovolj aktivni, posvojimo pa aktivnega psa, potem se ne bo dobro izšlo,« je še dodala. V zavetišču Ljubljana pri vseh psih opravljajo vedenjske teste, rezultate pa predstavijo potencialnemu posvojitelju. Pri posvojitvi že odrasle živali je prednost v tem, da hitro spoznamo njeno osebnost, vemo kakšna je njena velikost in potrebe. »V kolikor uspemo najti ujemanje že ob posvojitvi, je uspeh skoraj zagotovljen,« je pojasnil Oman in izpostavil nujnost, da bodoči lastniki na vprašalnik, ki ga dobijo, odgovarjajo iskreno. »Testiramo tudi mladiče, vendar je njihov dokončen karakter v veliki meri odvisen od nadaljnje vzgoje in socializacije,« je še dodal.

Približno velikost pasjega mladiča ocenijo na podlagi predispozicij. Na enak način ocenijo temperament. V Zavetišču Ljubljana dodajajo, da na ta račun še niso dobili pritožb.

V zavetišče vsi, ki bodo živeli s psom ali mačko

»Na obisk v zavetišče naj pridejo vsi, ki bodo s psom živeli,« je še pojasnila Kovačeva. Enako je dodal Oman. »Odločamo se namreč za novega člana družine,« je omenil in dodal, da mora biti odločitev nazadnje na strani staršev in ne otrok.

Na prihod hišnega ljubljenčka se pripravite

Nekatera zavetišča na svojih spletnih straneh ali na družbenih medijih objavljajo fotografije živali, ki še čakajo na posvojitev. Poleg fotografije je napisan tudi kratek opis. Ko se odločite za posvojitev, v zavetišče naprej pokličite in se dogovorite za obisk. V telefonskem razgovoru vam bodo pojasnili, kakšen je postopek posvojitve, katere dokumente potrebujete in kaj morate prinesti s seboj (transportni boks, povodec, ovratnico …). Med drugim ne pozabite vprašati, koliko vas bo stala posvojnina. Dobro je, da se pred prihodom hišnega ljubljenčka tudi doma ustrezno pripravite: kupite hrano, uredite ležišče, kupite pripomočke za nego itd. »Ker se trudimo, da bi za vsako žival našli najboljšega posvojitelja, si, glede na to, da žival najbolje poznamo, pridružujemo pravico za zavrnitev posvojitve,« še opozarjajo na spletni strani Zavetišča Horjul.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE