V več kot polovici gospodinjstev v Sloveniji živi vsaj en hišni ljubljenček, da je njegov sostanovalec kuža ali muc, pa človeka, še preden nam to pove sam, velikokrat izda kakšna dlaka na oblačilih. Pasje in mačje dlake znajo biti prava nadloga in seveda jih moramo vzeti v zakup že ob nakupu štirinožnega prijatelja. A ker si vseeno želimo situacijo z njimi čim bolj obvladovati, je dobro poznati nekaj trikov, ki nam bodo na dnevni ravni doma pomagali vzdrževati red in čim manj kosmato okolje.
PREBERITE ŠE: 10 NASVETOV ZA OPREMLJANJE DOMA, V KATEREM ŽIVIJO HIŠNI LJUBLJENČKI
Prvi nasvet, ki ga prakticira večina lastnikov pasjih in mačjih ljubljenčkov, je redno česanje kožuha. Tako, kot ljudje skrbimo za svoje pričeske, moramo redno vzdrževati in izčesavati tudi odpadle dlake naših štirinožnih prijateljev. Z rednim krtačenjem preprečimo, da bi dlake v večjem številu odpadale po stanovanju. Priporočeno je dnevno ali pa vsaj tedensko česanje z gosto krtačo ali pasjim oziroma mačjim glavnikom. Odpadlo dlako lahko zavržete med biološke odpadke, puhastih šopkov pa bodo vesele tudi ptice, ki si iz njih naredijo topla gnezda.
Poleg rednega česanja je potrebno tudi redno sesanje. Kako pogosto, je seveda odvisno od vrste dlake in koncentracije njenega odpadanja pri vašem ljubljenčku, a bolj pogosto, kot boste poprijeli za sesalec, manj dlak se bo nabiralo v kotičkih stanovanja in na stopalih vaših nogavic. Veliko lastnikov psov in mačk se odloča tudi za robotske sesalce, ki dnevno skrbijo za odpadle dlake. Takšna naložba vam bo prihranila kar nekaj časa.
Če ljubljenčkom dovolite, da se z vami družijo na kavču ali pa spijo na postelji, je dobro, da si omislite pasje in mačje prevleke. Tkanine, s katerimi prekrijete kavč in druge površine, vam bodo omogočile, da jih preprosto snamete in operete. Dlake bodo tako ostale na prevlekah in kavča vam tako ne bo treba sesati tako pogosto. Prav tako so prevleke priporočljive iz drugih higienskih razlogov, zato se boste z njihovim rednim pranjem izognili tudi kupu pršic in bakterij na površinah v stanovanju. Prav tako je priporočljivo pogosto prati preproge.
Včasih se dlake tudi v pralnem stroju ne dajo tako zlahka. A če poznamo nekaj trikov, se bodo vdale tudi tiste najbolj trdovratne. Preden tkanine naložimo v stroj, jih moramo dobro stresti, nato pa jih je skupaj z lističi za lovljenje dlak najprej priporočljivo stlačiti v sušilni stroj in program nastaviti na 10 minut. Na vročem zraku se bo večina dlak odstranila, tistih, ki bodo ostale, pa se bomo kasneje znebili v pralnem stroju. Detergentu takrat dodamo dve žlici kisa ali pa Calgon, ki bo dlake zmehčal.
PREBERITE ŠE: 8 NASVETOV ZA ČISTEJŠO HIŠO S PSOM
Ostanejo nam le še dlake, ki na naših oblačilih ostanejo takoj po tem, ko pestujemo svojega hišnega ljubljenčka. Nad te se je najlažje spraviti z lepljivim valjčkom ali pa kar lepilnim trakom, če valčka nimamo pri roki. Na lepljivo površino se bodo ujele skoraj vse dlake in tako ni bojazni, da bi se skladiščile na naših oblačilih.