30. 8. 2024 | Besedilo: P. M.
odstranjevanje zobnega kamna, čiščenje zob, zobne obloge, veterinar, zobni kamen, psi
Kako varno odstraniti zobni kamen pri psih - nasveti veterinarke
30. 8. 2024 | Besedilo: P. M.
odstranjevanje zobnega kamna, čiščenje zob, zobne obloge, veterinar, zobni kamen, psi
Zobni kamen pri psu lahko predstavlja resno težavo, zato je treba ves čas skrbeti za ustno higieno in po potrebi psa odpeljati k veterinarju, ki bo te trdovratne obloge na zobeh odstranil.
Urška Škufca, dr. vet. med. iz Veterinarske ambulante Noe, pojasni, da bakterije, ki so v gobcu normalno prisotne, za zaščito obdajajo zobe z zaščitnimi oblogami, ki sčasoma, če jih ne odstranimo, mineralizirajo. Podobno kot pri ljudeh, se nalagajo te obloge na mestih, kjer ni veliko mehanskega stika, to je predvsem v medzobnih prostorih in tik ob dlesni. Sogovornica še pove, da so posamezne živali različno nagnjene k nalaganju kamna, saj je to odvisno od mikroflore v gobcu, ki je posebna za vsakega posameznika. »Nekateri psi imajo kamna ogromno in se tudi hitro pojavi, medtem ko drugi nimajo težav do jeseni življenja, ko se običajno pojavi zaradi manj žvečenja.«
Znaki težav
Ko je zobni kamen mineraliziran, je v gobcu viden s prostim očesom kot rjava ali temno rjava obarvanost zoba, predvsem ob dlesni. Ko je tega kamna že veliko, pa lahko vidimo debele naslage. Sogovornica opozori, da je eden prvih namigov, da bi naša žival lahko imela težave z nalaganjem zobnega kamna, neprijeten vonj iz gobca, naslage po zobeh, pa tudi morebitno vnetje dlesni. Skrbniki živali pogosto lahko opazijo, da žival ne žveči več hrane in igrač, ampak se manj igra in hrano samo golta. Nekateri psi se drgnejo po gobčku in so nemirni. Vse to so znaki bolečine, ki je lahko posledica težav v gobcu.
PREBERITE ŠE: SMRT LJUBLJENČKA: KAKO OHRANITI VEČEN SPOMIN NANJ
Možnost sepse
Zobni kamen s svojo prisotnostjo draži dlesen, ki se lahko vname in sčasoma začne umikati, ko raste debelina naslag. S tem se izpostavlja korenina zoba, kar zob ustvari manj trden, pojavi pa se tudi bolečina. V hudih primerih se zob lahko povsem razmaje in med hranjenjem povzroča bolečino. Ker je dlesen razdražena, lahko pride do nabiranja gnoja, v najhujšem primeru pa lahko bakterije in gnoj vdrejo tudi v kri in povzročijo sepso.
Postopek odstranjevanja
Čiščenje zobnega kamna poteka v splošni anesteziji z ultrazvočnim orodjem, podobno kot pri ljudeh. Pomembno je, da se poleg vidnega kamna odstrani tudi ves kamen pod dlesnijo in v medzobnih prostorih. Ter seveda tudi na notranji strani zob. »Splošna anestezija je pri takem posegu nujna, saj je, kot omenjeno, res pomembno, da kamen temeljito odstranimo. Kadar je dlesen močno prizadeta, je tak poseg tudi boleč, poleg tega pa živali žal ne ležijo pri miru, da lahko postopek dobro opravimo brez pomiritve. Pomembno je tudi, da po odstranitvi zobnega kamna pregledamo zobe in v kolikor je kak, ki ima izpostavljeno korenino ali pa je poškodovan, takega izruvamo. Mnogokrat ob čiščenju zobnega kamna najdemo tudi poškodovane ali zlomljene zobe, ki jih je prav tako treba sanirati. Vse to pri zavestni živali ni mogoče, saj je zadeva vsaj neprijetna, če ne močno boleča.« Veterinarka še dodaja, da so vsi psi pred anestezijo pregledani, predlagan je tudi pregled krvi, ki morda nakaže na kako obolenje, zaradi katerega prilagodijo sam protokol. Kot pri ljudeh, se tudi pri živalih zdravila in kombinacije prilagajajo starosti in morebitni bolezni pacienta, tako da je sama anestezija precej varna oziroma nič bolj tvegana, kot pri zdravih mladih psih.
!!galerija!!
Tveganja ob anesteziji
Sogovornica pove, da kar se same anestezije tiče, so tveganja praktično enaka, kot pri drugih posegih. Bolj specifično pa je določeno tveganje zloma medčeljustne povezave v spodnji čeljusti ali zlom spodnje čeljusti, ki se lahko zgodita, kadar je parodontoza močno napredovana in je že poškodovala tudi kost pod samim zobom, kjer se je začela. Taki zlomi so sicer tempirana bomba, ki bi se tudi brez posega zgodili slej kot prej, saj so posledica patologije, ne samega dela veterinarja.
Alternativa je slabša izbira
Na vprašanje, ali obstaja kakšna alternativa odstranjevanja zobnega kamna pri psih, sogovornica odgovori pritrdilno, a meni, da so s strokovnega vidika in vidika dobrobiti živali tovrstni postopki sporni. »Sam poseg, če je strokovno opravljen, je boleč, pa tudi, kot že omenjeno, spada k posegu pregled zobnih žepkov in morebitna ruvanja poškodovanih zob. Samo anestezija omogoča res temeljito čiščenje in oceno stanja ter vse korekcije, ki so potrebne. Hkrati seveda živali zagotavljamo primerno protibolečinsko terapijo.«
Nad kamen z rednim čiščenjem zob
Sogovornica svetuje, da je priporočeno mehanično čiščenje zob s krpico ali zobno ščetko. »Po strogih smernicah, je idealno čiščenje dvakrat dnevno, kar žal redkokdo uspe, vsekakor pa svojim pacientom svetujem čiščenje vsaj enkrat ali dvakrat tedensko. Enkrat, ko naslage mineralizirajo, je žal potrebno čiščenje pri veterinarju, saj so trdovratne in jih doma ne moremo razbiti.« Na čiščenje zob je priporočljivo navajati že mladičke, saj potem to sprejmejo kot del življenja, ne kot kazen. Z veliko okusnimi priboljški kužki to sprejmejo kot dobrodošel del rutine. »Vsi priboljški, spreji, dodatki, ki so sicer na voljo na trgu, so zelo omejeno učinkoviti, saj običajno ne nudijo dovolj mehanskega stika za dejansko čiščenje zob.«
PREBERITE ŠE: TO JE RAZLOG, DA IMA VAŠ PES SLAB ZADAH
Razpon cen za opravljeno storitev
Sogovornica pojasni, da je cena skoraj individualna, saj je odvisna od teže živali in dejanskega stanja v gobcu, morebitnih ekstrakcij in terapije, ki jo bo žival prejemala po posegu. Pri starejših živalih ceno dvigne tudi sam pregled krvi pred posegom in morebitni kardiološki pregled za oceno zdravja srca. Če poseg opravlja specialist, je cena višja, prav tako je višja tudi, če so pri psu opravljena tudi rentgenska slikanja. Se pa cene gibajo od nekaj sto, do tudi več kot 1000 EUR, ko gre za hude težave.