Če smo dosledni pri čiščenju, potem je tudi gospodinjstvo s psom lahko zelo čisto in dišeče. Paziti moramo, da je pasje ležišče vedno čisto, da redno peremo igrače in tudi ovratnico. Na spletni strani Country Living predstavljajo 9 nasvetov za spomladansko čiščenje, ki se ga lahko lotijo lastniki psov.
PREBERITE ŠE: 10 NASVETOV ZA OPREMLJANJE DOMA, V KATEREM ŽIVIJO HIŠNI LJUBLJENČKI
Kadarkoli se vrnete s sprehoda, psu očistite tačke. Če si je na sprehodu privoščil kakšen skok v blato ali valjanje v čem smrdečem, je čas za kopel. Izberite pasji šampon, primeren pasmi in kožuhu, prej pa se pozanimajte, kakšno nego vaš pes sploh potrebuje.
Po kopeli dlako počešite in poskrbite za redno razgliščenje in razbolhanje.
Psi v povprečju spijo od 12 do 14 ur na dan, zato je pomembno, da je njihovo ležišče udobno in čisto. Ko se vam zdi, da je ležišče vašega psa preveč umazano in že kaže posledice uporabe, je morda čas za nakup novega.
Idealna velikost pasjega ležišča je 25 % večja od razdalje med vrhom smrčka in začetkom repa ter od vrha glave do blazinic na sprednjih tacah. Na primerno velikem ležišču se bo pes lahko zvil v klobčič in tudi povsem raztegnil. Pomembna je tudi oblika: pravokotno ležišče je dobra izbira za pse, ki spijo v iztegnjenem položaju, medtem ko je ovalno ležišče ali takšno z nizkim robom primerno za tiste, ki raje spijo zviti v klobčič.
Ležišče naj ima snemljivo pralno prevleko, ki jo boste lahko redno prali. Če ima vaš pes posebne potrebe, lahko izbirate tudi med ortopedskimi ležišči. Če mu je hitro vroče, izberite tkanino, ki je hladna na otip. Če ga hitro zebe, pa izberite toplejše materiale.
Če vaš pes spi na kavču ali pri vas v postelji, oblazinjeno pohištvo prekrijte z odejami, ki jih lahko pogosto perete. Na takšen način boste preprečili, da bi z umazanimi tačkami umazali tkanino na kavču ali postelji, hkrati pa se boste vseh nečistoč lahko znebili že z menjavo odeje.
Odeje ali pregrinjala so dobra izbira tudi v primeru nenapovedanih obiskov. Tako se boste znebili slabe vesti, da bi gostje iz vaše hiše odšli prekriti s pasjimi dlakami.
PREBERITE ŠE: 8 NASVETOV ZA ČISTEJŠO HIŠO S PSOM
Vsako gospodinjstvo s hišnimi ljubljenčki potrebuje kakovosten sesalnik, ki bo posesal dlake in druge nečistoče, ki jih bo pes ali mačka prinesla v hišo ali stanovanje. Sesalnik naj bo močen ter opremljen s krtačami, s katerimi boste lahko odstranili dlake.
V času spomladanskega čiščenja se lahko lotite tudi pranja zbirke pasjih igrač. Poškodovane, s katerimi bi se vaš pes lahko ranil, zavrzite, ostale pa operite v pomivalnem ali pralnem stroju. Med pranjem poskrbite, da bo pes imel na voljo vsaj eno izmed svojih najljubših igrač.
Da bi se izognili kakšnim alergičnim reakcijam ovratnico operite s čim manjšo količino pralnega praška. Še bolje je, če uporabite kar pasji šampon in se čiščenja lotite z ročnim drgnjenjem. Ovratnica naj se posuši na zraku.
Najbolje je, da v bližini vhodnih vrat (ali pa pred njimi) hranite: brisače, čistilne robčke, razpršilko z vodo, vrečke za pasje iztrebke, povodce in prigrizke. Z vsem potrebnim pri roki, boste en korak pred umazanijo.
Neprijetnih vonjav – sploh po sprehodu na deževni dan – se znebite s kakšnimi dišečimi svečami. Prej se prepričajte, da ne bodo škodovale vašim hišnim ljubljenčkom.
PREBERITE ŠE: 7 NASVETOV ZA ODPRAVLJANJE NEPRIJETNIH VONJAV, KI JIH ZA SEBOJ PUŠČAJO HIŠNI LJUBLJENČKI - 1. DEL
Vzpostavite tedensko rutino čiščenja in sproti sesajte tla, kavče, postelje in ležišča. Vse snemljive prevleke redno perite.