Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Maj brez košnje: Za to obstaja zelo pomemben razlog

Poziv velja za vse vrtičkarje in lastnike zelenic: letos maja odložite kosilnice in pustite čebelam, metuljem in drugim žuželkam, da se do sitega najedo in napasejo.
Foto: FotoHelin/Shutterstock
Foto: FotoHelin/Shutterstock
7. 5. 2023 | 12:03
22. 10. 2024 | 19:26
2:53

Čeprav vas verjetno že močno srbijo prsti, s košnjo trate počakajte do konca maja in tako omogočite divjim travniškim rastlinam, da se razbohotijo in omogočijo pašo čebelam in drugim pomembnim žuželkam.

Raziskave, ki so jih opravili v sklopu gibanja No Mow May (Maj brez košnje), so namreč pokazale, da lahko z majhnimi spremembami pri košnji pripomoremo k nastanku nektarja za kar 10-krat več čebel in drugih opraševalcev. Študija je še razkrila, da je na nepokošenih tratah cvetelo več kot 200 vrst, vključno z nekaterimi redkimi cvetlicami.

PREBERITE ŠE: ODCVETAJOČIH ZAČIMBNIC IN TRAJNIC NE REŽIMO, DOKLER GOSTIJO ČMRLJE ALI ČEBELE

Maj je sicer ključen mesec za cvetoče rastline, ki takrat razvijejo močan koreninski sistem. Opuščanje košnje po mesecu maju pa ni priporočljivo.

Prednosti nepokošene trate:

- Pognal bo regrat, ki opraševalcem daje pomemben nektar. Po podatkih raziskave samo osem regratovih cvetov proizvede dovolj nektarnega sladkorja, da zadovolji osnovne energetske potrebe odraslega čmrlja.
- Lastniki zelenic, ki se bodo maja vzdržali košnje, bodo lahko na svoji trati opazovali nekatere redke rastline, vključno z gozdno jagodo, divjim česnom, praprotmi ...
- Leta 2021 so vrtnarji, ki so sodelovali v maju brez košnje, zabeležili kar 250 samoniklih rastlinskih vrst.


Za žuželke bi bilo sicer idealno, da bi lastniki zelenic poskrbeli za dve dolžini trate in nekatere zaplate pustili povsem nepokošene. Večplasten pristop h košnji, kjer krajšo travo dopolnjujejo območja z daljšo travo, namreč povečuje cvetno raznovrstnost ter proizvodnjo nektarja in cvetnega prahu skozi vse leto.

Gibanje No Mow May se je sicer začelo že leta 2019 v Angliji, vsako leto pa ima več privržencev. Podpirajo ga denimo tudi na Dunaju, kjer okoljska organizacija Die umweltberatung spodbuja vse, da maja pustijo travnikom, da se razbohotijo, in tako pomagajo pri ohranjanju biotske raznovrstnosti ter skrbi za zdravo naravno okolje.

PREBERITE ŠE: KAJ LAHKO ZA OHRANITEV ČEBEL STORIMO SAMI?

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine