3. 1. 2023 | Besedilo: STA
Med ogroženimi vrstami tudi severni jeleni in cesarski pingvini
3. 1. 2023 | Besedilo: STA
Svetovna organizacija za varstvo narave (WWF) opozarja, da se z upadanjem populacije in vse večjimi grožnjami njihovemu obstoju spopada na tisoče živalskih vrst. Letos je med ogroženimi živalskimi vrstami posebej izpostavila severne jelene in cesarske pingvine.
"Na rdeči seznam Mednarodne zveze za ohranjanje narave je zdaj uvrščenih že več kot 42.100 živalskih in rastlinskih vrst," so v svojem letnem poročilu po navedbah nemške tiskovne agencije dpa zapisali v WWF.
Pri tem so se osredotočili na severne jelene in cesarske pingvine. Leta 2000 je največja populacija severnih jelenov v ruski regiji Tajmir štela milijon živali, danes pa le še četrtino te številke. Kot glavna razloga za upad so izpostavili podnebne spremembe in divji lov.
Na seznamu je že več kot 42.100 živalskih in rastlinskih vrst.
Slabi so tudi trendi glede gibanja števila cesarskih pingvinov. "Pri trenutnih ravneh toplogrednih plinov do leta 2100 izumrtje grozi med 80 in 100 odstotkom znanim kolonijam teh pingvinov," so opozorili. Pri tem pa se letos ni naredilo nič za boljšo zaščito, so podčrtali v naravovarstveni organizaciji.
Kot kritičen so označili tudi avgustovski množični pogin rib v reki Odri, ki teče med Nemčijo in Poljsko, do katerega naj bi prišlo zaradi izpustov soli v kombinaciji z nizko vodo in visokimi temperaturami ter posledičnega množičnega pojava strupene alge prymnesium parvum. Ker je poginilo na tisoče ribjih mladic, je ogrožena vnovična naselitev baltskega jesetra, so dodali.
WWF je izpostavil še pozitivne primere ohranitve vrst, med njimi populacije tigra v Nepalu in kitov grbavcev v Avstraliji. Te živali so bile umaknjene s seznama ogroženih vrst zaradi znatnega povečanja populacije. Za to pa je bilo potrebnih več ukrepov za zaščito kitov pred grožnjami, kot so ribolov, ladijski promet in onesnaževanje, so še navedli v organizaciji.
PREBERITE ŠE: V SPOMIN: ŽIVALSKE VRSTE, KI SMO JIH IN JIH ŠE BOMO IZGUBILI