Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

V spomin: Živalske vrste, ki smo jih in jih še bomo izgubili

Zaradi podnebnih sprememb in vpliva človeka vsako leto na svetu izumre določeno število živalskih vrst. V letu 2019 tako v naravi ne bo več mogoče srečati Spixovega makava, vzhodne pume, širokoustega nosoroga, dnevi pa so šteti tudi kalifornijski pliskavki.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
5. 1. 2019 | 12:07
22. 10. 2024 | 05:23
2:20

Na svetu v ujetništvu živi še okoli 100 predstavnikov papig spixov makav, ki so znani predvsem po animiranem filmu Rio. V naravi modrih papig ni več. Po ocenah nedavne raziskave je tik pred izumrtjem tudi ptič z latinskim imenom Philydor novaesi. »Ljudje so glavno gonilo nedavnih izumrtij določenih živalskih vrst,« je pojasnil Stuart Butchart, vodilni raziskovalec na mednarodni organizaciji BridLife. »Število izumrlih živalskih vrst je v zadnjih letih vse višje, v prihodnosti pa bo brez ustreznih ukrepov še naraščalo,« je še dodal.

!!galerija!!


Uradno izumrla je tudi vzhodna puma – zadnjega predstavnika omenjene vrste so ubili pred osemdesetimi leti v Mainu. V Sudanu je poginil zadnji predstavnik širokoustega nosoroga, živita pa še dve samici. Tudi kalifornijski pliskavki so šteti dnevi, saj naj bi jih v naravi živelo le še 12.

Ljudje pa ne ogrožamo samo starih živalskih vrst – kot je veliki kitajski močerad - temveč tudi na novo odkrite. Izumrtje tako že grozi Tapanuli orangutanom, ki so jih odkrili leta 2017. Ogrožene so številne vrste morskih psov in skatov, pa tudi žirafe in lemurji. V Združenih državah Amerike se je populacija metuljev veliki monarh zmanjšala za 97 odstotkov, precej okrnjeno pa je tudi število različnih žuželk v Južni Ameriki. »Žuželke poganjajo svet. Ljudi bi moralo skrbeti, da jih je vse manj,« je poudaril Sea McKeon, profesor biologije.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine