V spomin: Živalske vrste, ki smo jih in jih še bomo izgubili

Zaradi podnebnih sprememb in vpliva človeka vsako leto na svetu izumre določeno število živalskih vrst. V letu 2019 tako v naravi ne bo več mogoče srečati Spixovega makava, vzhodne pume, širokoustega nosoroga, dnevi pa so šteti tudi kalifornijski pliskavki.

Na svetu v ujetništvu živi še okoli 100 predstavnikov papig spixov makav, ki so znani predvsem po animiranem filmu Rio. V naravi modrih papig ni več. Po ocenah nedavne raziskave je tik pred izumrtjem tudi ptič z latinskim imenom Philydor novaesi. »Ljudje so glavno gonilo nedavnih izumrtij določenih živalskih vrst,« je pojasnil Stuart Butchart, vodilni raziskovalec na mednarodni organizaciji BridLife. »Število izumrlih živalskih vrst je v zadnjih letih vse višje, v prihodnosti pa bo brez ustreznih ukrepov še naraščalo,« je še dodal.

!!galerija!!


Uradno izumrla je tudi vzhodna puma – zadnjega predstavnika omenjene vrste so ubili pred osemdesetimi leti v Mainu. V Sudanu je poginil zadnji predstavnik širokoustega nosoroga, živita pa še dve samici. Tudi kalifornijski pliskavki so šteti dnevi, saj naj bi jih v naravi živelo le še 12.

Ljudje pa ne ogrožamo samo starih živalskih vrst – kot je veliki kitajski močerad - temveč tudi na novo odkrite. Izumrtje tako že grozi Tapanuli orangutanom, ki so jih odkrili leta 2017. Ogrožene so številne vrste morskih psov in skatov, pa tudi žirafe in lemurji. V Združenih državah Amerike se je populacija metuljev veliki monarh zmanjšala za 97 odstotkov, precej okrnjeno pa je tudi število različnih žuželk v Južni Ameriki. »Žuželke poganjajo svet. Ljudi bi moralo skrbeti, da jih je vse manj,« je poudaril Sea McKeon, profesor biologije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE