Madžarska raziskovalca Peter Pongracz in Julianna Szulamit Szapu sta se v raziskavi odnosa med ljudmi in mačkami dotaknila tudi načina komuniciranja s kosmatinkami. Anketirala sta več kot 150 lastnikov mačk in ugotovila, da se ženskam zdijo mačke bolj sočutne in komunikativne kot moškim, zato imajo z njimi bolj tesen odnos. Mačke so zelo dobre pri razumevanju človeških vizualnih signalov, kot je kazanje s prstom ali zrenje v določeno smer. Če je bila mačka edini hišni ljubljenček v gospodinjstvu, so ji lastniki pogosteje kaj pojasnili s kazanjem, sta ugotovila Pongracz in Szapujeva.
Zelo pomembna ugotovitev raziskave pa je bila, da se lastniki psov s svojim hišnim ljubljenčkom pogovarjajo kot z dojenčkom ali odraslo osebo, redko pa z njim komunicirajo s posnemanjem lajanja ali renčanja. Veliko lastnikov mačk pa svojim hišnim ljubljenčkom mijavka in prede. Ljudje z višjo stopnjo izobrazbe so mijavkali in predli manj kot tisti z nižjo stopnjo izobrazbe, kar Pongracz in Szapujeva povezujeta s tem, da prva skupina ljudi svoje hišne ljubljenčke bolj počloveči kot druga.
Kljub sobivanju pa je večina anketirancev priznala, da ima težave z ugotavljanjem, kako se počuti njihova mačka. Velikokrat ne vedo, kaj jim mačke s svojim mijavkanjem sploh hočejo povedati. Običajno menijo, da mačka mijavka, ker »nekaj hoče«. Lastniki psov so pri prevajanju pasje govorice veliko bolj spretni, ločiti pa znajo skoraj vse različice lajanja.
Izboljšanje komunikacije med mačkami in ljudmi je bistvenega pomena, se strinjata raziskovalca, saj štirinožne kosmatinke pogosteje kot psi pristanejo v zavetiščih, kjer imajo manj možnosti, da jih bo kdo posvojil.