Mačke v dnevnem obroku potrebujejo od 20 do 30 odstotkov beljakovin. Vir so lahko meso, ribe, jajca, mleko in mlečni izdelki. Beljakovine potrebujejo za rast in obnavljanje organizma. Maščobe so vir energije in predstavljajo od 15 do 40 odstotkov obroka. Ogljikovi hidrati niso nujno potrebni, a jih organizem porabi kot vir energije. Vitami in minerali povečujejo odpornost, pospešujejo rast in omogočajo nemoteno delovanje žlez in živčevja.
Dr. Gerald Buchoff, lastnik podjetja Holistic Pet Care, za spletno stran Marthe Stewart pravi, da pri nakupovanju živil, s katerimi bomo pripravljali obroke za ljudi, pomislimo tudi na mačko. V prehrano mačke lahko vključimo brokoli, ki je poln antioksidantov, vitamina C in bioflavonoidov. Brokoli bo dobro vplival na imunski sistem mačke, poleg tega pa vsebuje tudi vlaknine. Ko pripravljate jedi z brokolijem, ki ga boste vključili tudi v hrano za mačke, pazite, da ga ne boste preveč skuhali in začinili.
Korenje vsebuje antioksidant likopen. Ta naj bi bil dober za imunski sistem, poleg tega pa ustavlja proces slabšanja vida s staranjem. Pri mešanju v mačjo hrano je pomembno, da korenje čim bolj zmečkamo, sicer ga mačka ne bo hotela pojesti.
Listnati ohrovt vsebuje vitamin A in druga hranila. Ko pripravljamo hrano, v katero bomo vključili zelenjavo, upoštevajmo, da zelenjava v mačji prehrani lahko predstavlja zgolj pet odstotkov. Dušena in sesekljana zelenjava naj bo vmešana v meso, sicer je mačka ne bo jedla.
Doma pripravljen obrok ne sme vsebovati le mesa ali rib, ampak tudi nekaj maščob in ogljikovih hidratov. Pri enolični prehrani samo z drobovino in mesom pride do pomanjkanja kalcija in do hudih sprememb na kosteh, šepanja, bolečin v kosteh in zlomov. Zelo pomembno je, da doma pripravljeni hrani dodajamo vitamine in minerale, navajajo na spletni strani klinike Loka. Mački moramo nuditi čim bolj raznoliko prehrano.
PREBERITE ŠE: Kako spraviti mačko s kuhinjskega pulta?