23. 9. 2020 | Besedilo: T. S. P.
čebela, čebelar, panj, pesticidi, opraševanje, hrana, kmetijstvo, moderna tehnologija, senzor
Moderna tehnologija na pomoč čebelarjem in čebelam
23. 9. 2020 | Besedilo: T. S. P.
čebela, čebelar, panj, pesticidi, opraševanje, hrana, kmetijstvo, moderna tehnologija, senzor
Populacija čebel po svetu usiha, kar posledično vpliva tudi na ljudi. A moderne tehnologije naj bi čebelarjem zdaj pomagale v boju proti grožnjam.
Čebelarji niso zgolj pridelovalci medu, temveč s svojimi panji pomagajo tudi kmetom. Ameriška industrija t. i. opraševanja je vredna več milijonov dolarjev in izrednega pomena za pridelavo določene zelenjave ter sadja. Kalifornija je na primer glavna pridelovalka mandljev na svetu, vendar za to potrebuje opraševalce. Letno potrebujejo kar dva milijona panjev.
Podnebne spremembe, intenzivno kmetovanjem in uporaba pesticidov ter fungicidov škodljivo vpliva na čebele in močno zmanjšuje njihovo populacijo. Ameriški čebelarji so v letu 2019 izgubili 44 odstotkov svojih kolonij, razkriva raziskava univerze v Marylandu.
Da bi rešili pereč problem, se več start-upov ukvarja z razvojem pametnih naprav, ki bi čebelarjem pomagale do informacij, v kakšnem stanju so njihovi panji ter kako zmanjšati krčenje populacije in izboljšati zdravje čebel. Med njimi je irsko podjetje ApisProtect, ki je pred kratkim predstavilo senzor, ki čebelarja opozori na težavo v panju, poroča CNN. Senzor, ki je nameščen na pokrovu panja, spremlja temperaturo, vlažnost, zvok in gibanje. Vsi podatki se shranjujejo v oblaku, nato pa jih na sedežu ApisProtecta analizirajo in o morebitnih težavah obvestijo čebelarja. Trenutno sodelujejo s čebelarji v Združenih državah Amerike, Irski, Veliki Britaniji in Južnoafriški republiki.
A irsko podjetje še zdaleč ni osamljeno, v Bolgariji deluje Pollenity, v Veliki Britaniji Arnia in v Izraelu BeeHero. Pollenity, ki ga je leta 2015 ustanovil Sergey Petrov, je predstavil pametni senzor Beebot, namenjen ljubiteljskim čebelarjem. Pri projektu HIVEOPOLIS pa sodelujejo tudi s šestimi univerzami v Evropski uniji. Namen projekta je preučiti in preizkusiti številne nove tehnologije, med drugim robotsko čebelo, ki s plesom usmerja druge čebele na določeno pašo (in jih s tem odvrne od nevarnih območij, kjer uporabljajo pesticide).