20. 3. 2022 | Besedilo: P. M.
izgubljeni ljubljenčki, pogrešan pes, iskanje pogrešanih, mikročip
Moj pes se je izgubil - kaj naj storim
20. 3. 2022 | Besedilo: P. M.
izgubljeni ljubljenčki, pogrešan pes, iskanje pogrešanih, mikročip
Kljub previdnosti se lahko zgodi, da se vaš kuža prestraši in zbeži ali sledi vonju goneče psičke tako daleč, da ne najde več poti nazaj. V tem primeru je pomembno, da čim prej odreagirate in razmislite, kako se lotiti iskanja. Če boste ukrepali hitro in pravilno, se bo vaš štirinožni prijatelj kmalu vrnil tja, kamor sodi – domov, v vaš objem.
Umirite misli
Prva reakcija, ko pes uide oziroma zbeži od doma, je strah. Skrbi nas, da se mu ne bo kaj pripetilo, da ne bo med paničnim begom pristal pod avtomobilskimi kolesi ali se s povodcem zapletel v veje grmičevja in tam nemočno obstal brez zavetja, hrane in vode. Seveda, tudi to se lahko zgodi, ampak nikar ne zganjajte pretirane panike. V tistem trenutku boste potrebovali mirne misli, zato vam pretiran čustven izbruh ne bo pomagal k čim prejšnji rešitvi nastale situacije. Če zmorete, se umirite in si predstavljajte, da z njim ni nič hudega in da verjetno uživa v brezskrbnem sprehodu ali v družbi sosedove kosmatinke.
Preiščite dom in neposredno okolico
Najprej preverite, ali se je vaš pes res izgubil ali se je le skril v kakšnem kotičku vašega doma. Morda ste ga nehote zaprli v katero izmed sob ali omaro, ko ste brskali po njej. Poglejte pod posteljo, tudi v kletne prostore, če jih imate, prav tako preglejte vse ozke kotičke, saj so mnogi kužki dovolj spretni, da se splazijo vanje – še posebej, če jim je od tam kaj pridišalo.
Na iskanje se pripravite
Če niste imeli sreče in pes ni v bližini, razširite svoje iskanje. Preden se odpravite od doma, s sabo vzemite kakšno izmed njegovih fotografij, saj boste mimoidočim lažje pokazali, kakšen je, z namenom, da ga lažje prepoznajo in vam sporočijo, če ga bodo videli. Še posebej, če je kuža mlad ali majhen, ne bo škodovalo, če boste v žep dali manjšo svetilko, saj boste z njo lažje pregledali temno podrastje ali grmičevje. Na iskanje vzemite tudi katero izmed njegovih piskajočih igrač, saj imajo psi izvrsten sluh. Zvok bo pritegnil njegovo pozornost in če boste imeli srečo, ga boste kmalu zagledali, kako z mahajočim repkom teče k vam. Nedvomno bo tudi pomagalo, če boste imeli s sabo dišeč priboljšek, ki ga bo kuža že na daleč zavohal.
PREBERITE ŠE: EPSKO POTOVANJE NEMŠKE OVČARKE
Eden doma, drug na teren
Najprej preverite mesta, na katerih se vaš kuža običajno rad zadržuje. Morda je šel na obisk v sosednjo ulico, kjer vedno dobi kakšno dobroto ali pa se je odpravil v park, kjer sreča pasje prijatelje. Iščite z avtom ali peš, ob tem kličite njegovo ime, nekdo pa naj ta čas ostane doma, da vam sporoči, če se bo kuža vrnil sam od sebe oziroma, če bo kdo prišel sporočit informacijo o tem, kje je bil viden.
Obvestite radijske postaje, uporabite spletne medije
Pokličite na lokalne radijske postaje, saj bodo moderatorji informacijo rade volje delili s svojimi poslušalci. Nikar pa ne pozabite na spletna družbena omrežja. Vsebino oglasa in fotografijo boste lahko v kratkem času delili z vašimi spletnimi prijatelji. Pozovite jih, da delijo informacijo in da so pozorni na vsak komentar.
Pripravite letake
Čeprav živimo v elektronski dobi, nikar ne pozabite na pripravo klasičnih letakov, ki jih boste razdelili ali polepili v vaši okolici. Letak naj vsebuje novejšo fotografijo vašega psa in njegovo ime, vaše kontaktne podatke, prav tako bo pomagalo, če boste najditelju ponudili vsaj manjšo nagrado.
Pomembni podatki na mikročipu
Če je vaš ljubljenček mikročipiran in registriran v bazi podatkov, o izginotju čim prej opozorite vse bližnje veterinarske postaje in tudi zavetišče. Če bo vašega psa kdo pripeljal do tja, vas bodo zaradi vseh podatkov na čipu lahko o tem hitro obvestili.
Povežite se z iskalci živali
Ekipa vodnikov, ki s svojimi psi išče pogrešane in izgubljene živali, vam bo z veseljem priskočila na pomoč. Z vztrajnostjo in dobrim sodelovanjem so člani enote K9 našli že veliko hišnih ljubljenčkov.